Tu byliśmy – wernisaż fotografii

fot. Radio Rodzina

„Tu byliśmy” to fotografia poświęcona pamięci polskich chasydów, dokumentacja miejsc, które autor chce ocalić od zapomnienia. Wernisaż wystawy i spotkanie z artystą odbędzie się w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem

„Od bardzo dawna interesowałem się historią Żydów. Będąc fotografem odczuwałem, że muszę się w tej sprawie wypowiedzieć. W 1990 roku wracając ze Lwowa musiałem spędzić kilka godzin w Przemyślu. Poszedłem do księgarni i kupiłem „Opowieści chasydów” Martina Bubera. Ta pouczająca książka spowodowała, że trzy lata później znalazłem się w miasteczku Bełz, gdzie wykonałem pierwsze fotografie. Niedługo potem mój przyjaciel Jerzy Budziszewski (Joshua Ben Or) artysta zamieszkały w Nowym Jorku utwierdził mnie o konieczności fotografowania miejsc związanych z historią chasydów. Szukam więc tych miejsc, wybieram kadry z tej rzeczywistości, omijam atrybuty współczesne takie jak anteny telewizyjne, krzyczące reklamy, wszędzie parkujące samochody. Tych fotografii będzie więcej…”

Wystawa Tadeusza Rolke w Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze Pod Białym Bocianem jest dostępna od 2.09 do 31.10.2019 r. 

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content