Wrocław sprzyja narodzinom! Kolejny maluch we wrocławskim ZOO

fot. materiały prasowe ZOO Wrocław

We wrocławskim zoo przyszło na świat kolejne, czwarte już pisklę dzioborożca palawańskiego. Do tej pory nie udało się tego osiągnąć w żadnym innym ogrodzie zoologicznym na świecie.

Dzioborożce palawańskie to jedne z najrzadszych ptaków na świecie, zagrożone wyginięciem. Te mieszkające we Wrocławiu stanowią obecnie 90% całej populacji w zoo na świecie.


Jak podkreśla Joanna Kij, rzecznik wrocławskiego Zoo: – Sądzi się, że nie mają szans na przetrwanie najbliższych 10 lat w środowisku naturalnym. Dlatego też siedem lat temu rozpoczęto program hodowli zachowawczej w ogrodach zoologicznych.


Para hodowlana dzioborożców palawańskich przyjechała do wrocławskiego zoo w 2012 roku jako młode dwuletnie ptaki. Przełom hodowlany nastąpił kiedy trzy lata temu, po raz pierwszy w warunkach zoologicznych, wykluło się pisklę dzioborożca.


W zeszłym roku Wrocław doczekał się trzech piskląt, a 7 maja tego roku wykluło się kolejne. Wrocławskie dzioborożce to obecnie niemal 90 proc. światowej populacji żyjącej w zoo. Bez sukcesu pozostają na razie ośrodki, w których również hodowany jest ten gatunek – zoo w Atenach i w Pilznie – dodała rzecznik wrocławskiego zoo.


Dzioborożce palawańskie to ptaki leśne. Ich cechą wyróżniającą są długie, często zakrzywione, dzioby z przypominającą róg naroślą na górnej jego części, tzw. „kaskiem”. Wyróżnia je także dość niezwykły sposób rozmnażania się. Samiec zamurowuje samicę w dziupli na okres lęgu. Pozostawia jedynie niewielki otwór przez który ją karmi. Samica opuszcza zamurowaną dziuplę z odchowanym młodym, który wielkością dorównuje już rodzicom.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content