„Odkrywają tajemnicę wiary” – rozpoczęły się Wrocławskie Dni Duszpasterskie

fot. Radio Rodzina

Od Mszy św. w Katedrze wrocławskiej rozpoczęły się 49. Wrocławskie Dni Duszpasterskie organizowane przez Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.Tegoroczne hasło : Wielka Tajemnica Wiary. Eucharystia – Źródło Bożego Życia nawiązuje do nowego programu duszpasterskiego.

26 sierpnia br. o g. 9:00 Katedra wrocławska zapełniła się osobami wierzącymi, wśród których liczne grono stanowili katecheci naszej archidiecezji. Rozpoczęła się wtedy Msza św. pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

Wszystkich zgromadzonych na Eucharystii przywitał rektor PWT we Wrocławiu, ks. prof. Włodzimierz Wołyniec. Homilie wygłosił ks. bp Jacek Kiciński CMF.

Na samym początku słowa skierowanego do wiernych, bp Jacek nawiązał do poprzedniej tematyki WDD, która odnosiła się do wiary oraz działania Ducha Świętego w Kościele i życiu wiernych. Tematy Wrocławskich Dni Duszpasterskich od kilku lat nawiązują do zbliżającego się roku duszpasterskiego. Najbliższy poświęcony jest Eucharystii.

26 sierpnia obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Częstochowskiej. Nie mogło wiec zabraknąć odniesienia do  Tej, która stałą się Służebnicą Pańską.  Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, która zakłopotanie z powodu braku wina na weselu. Bp Jacek ukazał Maryję jako osobę, która przejmuje inicjatywę i poprzez wypowiedzenie słów „Uczyńcie wszystko, cokolwiek powie wam syn”, Maryja, „stała się matką Kany Galilejskiej -mówił bp Jacek –  która wskazuje na Jezusa i na Jego słowo. Napełnić stągwie wodą, to wrócić do Bożego słowa, do źródła”.

Bp Jacek Kiciński porównał współczesny świat do Kany Galilejskiej, stwierdzając, że „tak jak w Ewangelii zaczyna brakować wina, zaczyna brakować miłości”. Kontynuując swoją myśl, bp Jacek powiedział: „Współczesny człowiek cierpi na głód prawdziwej miłości, dlatego szuka namiastek tego, za czym tak bardzo tęskni. Ale szuka po omacku. W dzisiejszej Kanie Galilejskiej proponuje się różne zamienniki: tymczasowość, życie teraźniejszością, brakuje osadzenia w tym, co jest trwałe.”

Nawiązując do wcześniejszej myśli, kaznodzieja stawia pytanie: „Czy tęskniący za prawdziwą miłością człowiek może zostać uzdrowiony?” Podpowiedzią do rozwiązania jest Maryja, która mówi „uczyńcie wszystko, cokolwiek Wam powie”. „Wróćcie do słowa Bożego, przyjmijcie to, co mówi Jezus.” – zauważa bp Jacek – „Bądźcie posłuszni Jego słowu. Nie czerpcie wody z tego świata.” –

Wsłuchując się w słowa bpa Jacka można było zauważyć powiązanie z osobą Maryi jak i Eucharystią. Podczas homilii użyte zostało porównanie, że „zło nienawidzi Eucharystii i nienawidzi Maryi. W raju człowiek dał się oderwać od drzewa życia i zaufał szatanowi, a potem, gdy otworzyły się oczy, nastąpiło rozczarowanie .”

Na koniec została poruszona kwestia nowego roku duszpasterskiego. Bp Jacek zauważa cztery cele, które towarzyszą temu programowi. Pierwszy z nich, formacyjny, wiąże się z troską o piękno liturgii, kult Eucharystii, czego podkreśleniem jest adoracja Najświętszego Sakramentu. Drugi, inicjacyjny, wiąże się z życiem ludzi wierzących. Trzeci, ewangelizacyjny, odnosi się do osobistego przeżywania Mszy świętej. Z kolei ostatni, społeczny, to już  troska o budowanie cywilizacji miłości.

Po Mszy św. Wrocławskie Dni Duszpasterskie przenoszą się do auli PWT we Wrocławiu. Tam o godz. 11:00 rozpocznie się część wykładowa.

Poniżej prezentujemy szczegółowy plan WDD 2019,

26 VIII (poniedziałek)

11.00 Ks. Abp Józef Kupny – Słowo Pasterskie do Katechetów i Duszpasterzy

Wykłady  Prowadzenie: Ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec • Ks. prof. UŚ dr hab. Artur Malina – Pokarm nieniszczejący (J 6,27). Eucharystia a życie w Biblii • O. prof. UMK dr hab. Celestyn Paczkowski OFM – Symbolika życia darów eucharystycznych w ujęciu Ojców Kościoła

13.00 Przerwa

14.00 -15.30 Warsztaty:

• mgr Piotr Pieczątkiewicz, temat: „Eucharystia – czy/czyli Ostatnia Wieczerza na nowo?” Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe – Warszawa

• o. Rafał Huzarski SJ: „Msza Święta jako ćwiczenie duchowe. Jak wprowadzać uczniów w rozumienie i przeżywanie poszczególnych części Eucharystii?”. Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe

• „Metody aktywizujące w katechezie – Msza Święta” – Stowarzyszenie Pedagogów „Natan” – Lublin

• „Skarby Mszy Świętej” – Stowarzyszenie Pedagogów „Natan” – Lublin

• Pasja, misja, świętość. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé – inspiracja do pracy z młodymi

 27 VIII (wtorek)

 9.30 Wykłady (aula PWT)

Prowadzenie: Ks. dr hab. Sławomir Stasiak, prof. PWT: • Ks. dr Jacek Froniewski (PWT) – Eucharystia jako pamiątka uobecniająca życiodajną ofiarę Chrystusa. • Ks. dr Krzysztof Porosło (UPJPII) – «Stań się tym, co przyjmujesz». Owoce Komunii świętej • Ks. prof. UKSW Dariusz Kurzydło – Czego brakuje współczesnemu duszpasterstwu sakramentalnemu? Opcja Franciszka

12.30 Przerwa

13.30 – 14.45 Warsztaty: • mgr Piotr Pieczątkiewicz, temat: „Eucharystia – czy/czyli Ostatnia Wieczerza na nowo?” Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe – Warszawa • o. Rafał Huzarski SJ: „Msza Święta jako ćwiczenie duchowe. Jak wprowadzać uczniów w rozumienie i przeżywanie poszczególnych części Eucharystii?”. Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe • „Metody aktywizujące w katechezie – Msza Święta” – Stowarzyszenie Pedagogów „Natan” – Lublin  • „Skarby Mszy Świętej” – Stowarzyszenie Pedagogów „Natan” – Lublin  • Pasja, misja, świętość. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé – inspiracja do pracy z młodymi

15.00 Msza św. koncelebrowana w Archikatedrze Wrocławskiej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego

Więcej informacji, a także zapisy na stronie: www.dniduszpasterskie.pl

materiał przygotował: ks. Łukasz Romańczuk

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content