Matematyczny nalot na Paryż

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

24 osoby wylecą do Paryża już jutro (27 sierpnia).To matematyczna reprezentacja Polski, która w środę i czwartek (28-29 sierpnia) powalczy o medale w ramach nieoficjalnych mistrzostw świata. Zawody tradycyjnie zostaną rozegrane na Uniwersytecie Pierre Diderot w Paryżu.

Skład reprezentacji Polski wyłoniły majowe eliminacje. Wystartowało w nich, mierząc się z trudnymi zadaniami matematycznymi, prawie 400 osób z całego kraju. Najmłodsza miała siedem lat, najstarsi są już na emeryturze. Zanim dotarli na Politechnikę Wrocławską, czekały ich dwa etapy internetowe – rozegrane w styczniu i w marcu.

We Francji nasi zawodnicy powalczą w ośmiu kategoriach wiekowych i zawodowych m.in. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, licealistów i studentów.

– Nasza uczelnia sfinansowała koszty uczestnictwa dla wszystkich laureatów pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach eliminacji krajowych – opowiada Monika Kaczmarz z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej, który organizuje polską edycję zawodów.

W Paryżu reprezentacja Polski spędzi około tygodnia. Nie tylko weźmie udział w rywalizacji, ale także będzie miała okazję obejrzeć miasto. – Zapewniam jednak, że dla uczestników finału światowego zwiedzanie stolicy Francji to zaledwie dodatek. Najważniejsze są zawody, które wzbudzają w finalistach ogromne emocje – opowiada Monika Kaczmarz. – Miałam okazję obserwować ich w ubiegłym roku. Są niesamowicie zdyscyplinowani, pilnują, by przed zawodami dobrze się wyspać, wyciszyć i skupić. Chcą wypaść jak najlepiej i żeby nic nie stanęło im na przeszkodzie do uzyskania jak najlepszego wyniku, a trzeba pamiętać, że reprezentacja Polski jest jedną z silniejszych i do kraju zwykle wraca z co najmniej kilkoma medalami. Warto trzymać kciuki za naszych.

Międzynarodowe Mistrzostwa Francji w Grach Matematycznych i Logicznych, zwane także Mistrzostwami Świata,  organizowane są w Paryżu od 1987 roku. Polska reprezentacja – z wieloma sukcesami – uczestniczy w nich od 1992 r. Tylko w zeszłym roku udało się przywieźć z zawodów 8 medali, w tym trzy złote.

Pełna kadra Polski na zawody znajduje się tutaj:
https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/matematyczny-nalot-na-paryz-11312.html.

inf. wł.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content