Grupa Johanneum

50 lat temu człowiek wylądował na Księżycu

20.07.2019 19:25 Piotr Lipieta

 

50 lat temu człowiek wylądował na Księżycu sputniknews.com

 

Mija 50 lat od chwili kiedy człowiek stanął na powierzchni Księżyca. Według części naukowców było to największe dokonanie ludzkości w historii, choć nie przyczyniło się bezpośrednio do rewolucji w życiu zwykłych obywateli.

20 lipca 1969 roku na powierzchni księżyca wylądował lądownik "Orzeł", którego na orbitę wyniosła rakieta konstrukcji Wernhera von Brauna, Saturn V. Rakieta mierzyła 111 metrów i warzyła prawie 3 000 ton. Start miał miejsce 16 lipca 1969 roku. Po czterech dobach i przebyciu ponad 400 000 kilometrów, na powierzchni księżyca postawiło stopę dwóch astronautów, Neil Armstrong oraz Buzz Aldrin.

Jak mówi dr hab Paweł Pietrukowicz z obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, najtrudniejsze w misji było samo wylądowanie na księżycu. "Nie było pewne jaki jest ten pył księżycowy, czy nie ugrzęzną, czy będzie można wystartować oraz czy w ogóle uda się wyjść na zewnątrz. Był jeden moment niepewności, gdy przed samym lądowaniem w lądowniku zaczęło brakować paliwa" - powiedział dr hab. Paweł Pietrukowicz.

Choć misja Apollo 11 zakończyła się sukcesem to realnie, nowa technologia nie wpłynęła na jakość życia zwykłych obywateli. Mówi dziennikarz naukowy, dr Łukasz Badowski. "Jeśli pytamy co nam dały loty w kosmos to są dwie odpowiedzi. Po pierwsze teflon, po drugie rzepy. Natomiast tak naprawdę, do użytku społecznego to niewiele weszło rzeczy związanych z misją Apollo 11" - powiedział dr Łukasz Badowski.

Astronauci podczas misji Apollo 11 na powierzchni srebrnego globu umieścili tabliczkę z napisem: "W tym miejscu ludzie z planety Ziemia po raz pierwszy postawili stopę na Księżycu. Lipiec 1969. Przybywamy w pokoju dla dobra całej ludzkości". Po 21 godzinach i 36 minutach spędzonych na Księżycu astronauci powrócili do modułu dowodzenia, gdzie czekał na nich Michael Collins. 24 lipca 1969 r. Apollo 11 wodował na Pacyfiku w odległości 1460 km na południowy zachód od Hawajów i 21 kilometrów od czekającego lotniskowca USS Hornet.

Po misji Apollo 11 na Księżycu lądowało jeszcze pięć statków z załogami. Ostatnia misja odbyła się w 1972. Od tamtego czasu nikt nie lądował na Księżycu.