Grupa Johanneum

ZUS ostrzega przed fałszywymi e-mailami

12.07.2019 15:50 Grzegorz Kryszczuk

 

ZUS ostrzega przed fałszywymi e-mailamiFot: Sławomir Mielnik/NTO

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed fałszywymi e-mailami, które teoretycznie mają pochodzić ZUS-u. Rzecznik ubezpieczyciela Wojciech Andrusiewicz ostrzega, że otwarcie załączników z maila grozi zainfekowaniem komputera i wykradzeniem danych wrażliwych.

ZUS poinformował, że w ostatnich dniach niektórzy z klientów e-maile zatytułowane "Składka" z informacją o błędnie opłaconych składkach. Korespondencja ma pochodzić z kancelarii ZUS. W stopce adresowej widnieją natomiast adresy z rozwinięciem "gov.pl", których to ZUS nie używa. Każdy z maili ma dołączony załącznik, który ma zawierać informacje o błędnie opłaconych składkach.


ZUS przypomina, że drogą mailową nie kieruje do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty czy też informacji o nadpłatach. Wojciech Andrusiewicz przekazał, że drogą elektroniczną ZUS kontaktuje się jedynie z tymi klientami, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych i wybrali taką właśnie formę kontaktu. Mail w takim przypadku jednak zawsze zawiera imię i nazwisko konkretnego pracownika ZUS.

ZUS ostrzega, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą od niego, ani nie otwierać zawartych w korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.
ZUS przekazał, że w sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, należy skontaktować się z najbliższą placówką zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.