Grupa Johanneum

40. rocznica I pielgrzymki Jana Pawła II uczczona uchwałą Sejmu

17.05.2019 13:02 Grzegorz Kryszczuk

 

40. rocznica I pielgrzymki Jana Pawła II uczczona uchwałą Sejmu

 

„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi! - powiedział papież Jan Paweł II 40 lat temu, 2 czerwca 1979 r., podczas swej pierwszej Mszy świętej odprawionej na polskiej ziemi, na pl. Zwycięstwa w Warszawie. Te słowa zapadły głęboko w zbiorową pamięć Polaków, stając się sygnałem do niezwykłych przemian” - tak na wstępie głosi uchwała Sejmu przyjęta we czwartek 16 maja podczas 81. posiedzenia Sejmu.

Dokument przypomina o zbliżającej się 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz 30. rocznicy odrodzenia Senatu.

Treść uchwały odczytała posłanka Elżbieta Kruk.


Treść uchwały odnosi się także do rocznicy częściowo wolnych wyborów sprzed 30 lat. Ówczesny obóz „Solidarności” odniósł spektakularne zwycięstwo w wolnych wyborach do Senatu, a w kontraktowych wyborach do Sejmu zdobył wszystkie mandaty, których dotyczyła autentyczna rywalizacja. Klęska komunistów w wyborach otworzyła drogę do odbudowy demokracji i przywrócenia suwerenności Polski, a następnie, jesienią 1989 r., do demokratycznych przemian w państwach sowieckiej strefy wpływów" - czytamy w uchwale.

Sejm, lk/Warszawa/Redakcja, (mw)/KAI