Grupa Johanneum

We Włoszech odsłonięto pomnik Misia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom armi gen. Andersa

15.05.2019 19:22 Piotr Lipieta

 

We Włoszech odsłonięto pomnik Misia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom armi gen. AndersaFot: atocihistoria.pl

 

Dużym zainteresowaniem spotkała się ceremonia odsłonięcia pomnika niedźwiedzia Wojtka w Cassino. Legendarny miś pomagał polskim żołnierzom II Korpusu generała Władysława Andersa.

Uroczystość ściągnęła wielu mieszkańców i gości przybyłych z zagranicy na obchody 75-lecia bitwy o Monte Cassino. Pomnik odsłoniła córka generała, senator Maria Anna Anders:

Na uroczystość przybyło kilkaset osób, a wśród nich Donato Rivieccio, który wzruszony historią II Korpusu i bohaterstwem jego żołnierzy, poświęcił Polsce piosenkę. Dziękował mu za nią Jan Paweł II. Dziś zabrzmiała na Piazza XV Febbraio z zakończeniem po polsku: „Kocham Cię Polsko, kocham Cię Polsko”.

Na plac przyszedł też Ron Gilliard ze Scunthorpe w północnej Anglii w mundurze swego ojca z orderami. „Ja reprezentuję mojego zmarłego ojca. Walczył tu w 1944 roku. Przywoziłem go tu wiele razy. Kiedy przyjeżdżasz do Cassino, zawsze się natkniesz na jakiegoś Brytyjczyka”. Brytyjczyk powiedział, że ojciec opowiadał mu o misiu Wojtku - maskotce i pomocniku polskich towarzyszy broni, więc nie mogło go zabraknąć na dzisiejszej ceremonii.