Grupa Johanneum

Abp Kupny do kapłanów: zło wdarło się do Kościoła i każdy powinien zrobić rachunek sumienia na ile temu złu uchylił drzwi

18.04.2019 10:58 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Abp Kupny do kapłanów: zło wdarło się do Kościoła i każdy powinien zrobić rachunek sumienia na ile temu złu uchylił drzwi fot. Mateusz Cieniawski/RR

 

Wiara, którą głosimy nie jest teorią. Pismo Święte, które czytamy nie jest historią, która wydarzyła się gdzieś, kiedyś, a styl życia, jaki ślubowaliśmy nie jest i nie może być ideą, istniejącą jedynie w dokumentach Kościoła – mówił abp Józef Kupny w czasie Mszy Krzyżma, którą sprawował w katedrze wrocławskiej wraz z ponad 250 kapłanami diecezjalnymi i zakonnymi z całej archidiecezji. Podczas liturgii duchowni odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Zapraszając duchownych do wspólnej modlitwy metropolita wrocławski zauważył, że Jezus Chrystus powiedział o sobie: „Ja jestem pośród was, jak ten, który służy”, tłumacząc, że od święceń kapłańskich mają oni tak żyć, by Bóg był obecny w świecie.  – Mamy uosabiać nie jakiegokolwiek boga, nie boga, którego sobie wyobrażamy, czy takiego, którego narzuca nam świat, ale tego Boga, który powiedział o sobie: „Ja jestem pośród was, jako ten, który służy” – mówił we wstępie do Mszy św. pasterz wrocławskiego Kościoła.  

W homilii abp Kupny rozwinął tę myśl przywołując odczytany fragment Ewangelii o wizycie Pana Jezusa w synagodze w Nazarecie i o nauce głoszonej przez Chrystusa. – Pismo Święte staje się żywe w ustach Jezusa, przestaje być teorią, jakąś ideą czy zbiorem zasad moralnych – mówił metropolita wrocławski, dodając: – Chrystus czyta tekst święty i odnosi go najpierw do swojego życia, konfrontuje się z nim, a później mówi, jak ten tekst realizuje się w jego historii. Głosi to, co sam przeżył. Dzieli się ze swoimi słuchaczami tym, czego doświadczył. Hierarcha tłumaczył przy tym, że zanim duchowny stanie się nauczycielem musi być świadkiem. – W sytuacji, w jakiej znalazł się dziś Kościół nie czas na głoszenie teorii, nie czas na pouczanie innych. Dziś możemy do ludzi przemówić tylko wtedy, kiedy słowo Boże będzie miało pokrycie w naszych czynach. Doszliśmy do sytuacji, w której trzeba rozpoczynać od głoszenia Jezusa nie słowami, ale swoim życiem – przekonywał ksiądz arcybiskup.

Pasterz Kościoła wrocławskiego zwrócił przy tym uwagę na najważniejsze przykazanie, jakie powinno obowiązywać świadków Jezusa. – Sam Jezus powiedział, że to od czego powinniśmy rozpoczynać w naszym życiu jest słuchanie Boga, a to poprowadzi nas do miłości Stwórcy oraz naszych braci i sióstr – zaznaczył abp Kupny, dodając: – Czas wrócić do słuchania Pana Boga. Inaczej zaczniemy tworzyć jakiś drugi Kościół, w którym zamiast Credo ważniejsze będzie co my sądzimy. Zło wkrada się tam, gdzie zamykamy uszy na Boga, gdzie zaczynamy słuchać siebie samych i swoich pomysłów na kapłaństwo, na Kościół, na nasze wspólnoty i na życie nasze i tych, którym służymy. Jesteśmy świadkami jak zło wdarło się do Kościoła i każdy powinien zrobić rachunek sumienia na ile temu złu uchylił drzwi.

W dalszej części homilii metropolita wrocławski mówił duchownym, że bez codziennej modlitwy i rozważania Pisma Świętego nie będą w stanie skutecznie świadczyć o Bogu we współczesnym świecie. – Bez słuchania Boga można być co najwyżej świadkiem samego siebie i własnych pomysłów na życie, własnych mądrości i projektów, własnych oczekiwań i planów i nie mówcie, że to są projekty Boże – tłumaczył hierarcha i dodał: – W tym miejscu, gdzie wszystko się zaczęło i gdzie przecież z otwartym sercem każdy z nas mówił Bogu: „oto ja, poślij mnie” wracamy do początków, do fundamentów, do tych dwóch słów: „słuchaj” i „kochaj”. I proszę dziś razem z Wami Boga, by dał nam wystarczająco dużo siły i łaski, by te słowa nie pozostały jedynie teorią czy ideą. Niech staną się żywe w historii każdego z nas. Niech staną się żywe w naszym wrocławskim Kościele.

Na zakończenie Eucharystii abp Kupny podziękował kapłanom za ich posługę, miłość do Kościoła i świadectwo wiary. Wezwał także wiernych do modlitwy w intencji księży, którzy im służą w parafiach.

POSŁUCHAJ HOMILII:

mat. prasowe