Grupa Johanneum

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2019

14.02.2019 09:36 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2019mat. prasowe

 

Odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Do Nagrody zgłoszono 190 książek, z czego 150 powalczy o Silesiusa w kategorii Książka roku, 41 w kategorii Debiut. Przyznane zostanie też wyróżnienie za całokształt pracy twórczej. O wyborach zadecyduje nieco zmieniony, względem lat poprzednich, skład jurorski.

Liczba zgłoszonych w tym roku książek jest podobna do tych z lat poprzednich, co pokazuje, że od dłuższego czasu sytuacja na rynku wydawnictw poetyckich jest dość stabilna. Zmiany widać za to w samej Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius. Wyróżnienie to w 2008 roku ufundował ówczesny prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, pomysłodawcą był z kolei były dyrektor wydziału kultury – Jarosław Broda. Tym samym aż do ubiegłorocznej edycji operatorem Nagrody był urząd miejski. Z końcem roku 2018 sytuacja ta uległa zmianie i Silesius, wraz z Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus, trafił pod skrzydła Wrocławskiego Domu Literatury (miejskiej instytucji kultury dedykowanej literaturze i promocji czytelnictwa).

- Zdecydowaliśmy się wprowadzić kilka zmian, które, po jedenastu edycjach funkcjonowania Nagrody, pozwolą nieco odświeżyć jej formułę. Mowa tu przede wszystkim o wprowadzeniu kadencyjności jury. Liczymy także, że dzięki połączeniu organizacyjnemu Nagroda jeszcze silniej zwiąże się z Międzynarodowym Festiwalem Poezji Silesius – tłumaczy Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.

Nowe twarze w Jury Silesiusa to Anna Kałuża – krytyczka literacka, dr hab. w Instytucie Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, m.in. jurorka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, oraz Joanna Orska – krytyczka, literaturoznawczyni, dr hab. w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 2016–2018 jurorka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Zastąpiły one dotychczasowych jurorów, Grzegorza Jankowicza i Tadeusza Sławka. Skład jurorski przez najbliższe trzy lata uzupełniać będą: Piotr Kępiński (poeta, krytyk literacki, eseista), Karol Maliszewski (krytyk literacki, poeta, prozaik, dr hab. w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr), Adam Poprawa (historyk literatury, krytyk literacki i muzyczny, dr hab. w Instytucie Filologii Polskiej UWr) i Justyna Sobolewska (krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”). Przewodniczącym kapituły jurorskiej pozostał prof. Andrzej Zawada. 

Podobnie jak w poprzednich latach statuetki Silesiusa przyznane zostaną w trzech kategoriach. Laureatów za Książkę roku i Debiut roku poznamy podczas gali 18 maja, natomiast dwa miesiące wcześniej, 18 marca, ogłoszone zostanie nazwisko poetki bądź poety, która/y otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej. W poprzednich latach to wyróżnienie przyznawano m.in. Tadeuszowi Różewiczowi, Urszuli Kozioł czy Stanisławowi Barańczakowi. Tego samego dnia ogłoszone zostaną też listy z nazwiskami finalistów za Debiut i Książkę roku.

Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się i posłuchać czytań poezji nagrodzonych i nominowanych podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, który w tym roku odbędzie się w dniach 14–19 maja. Tegoroczna edycja organizowanego od 2016 roku Festiwalu zapowiada się wyjątkowo, a to za sprawą współpracy z innym dużym przedsięwzięciem poetyckim – Poznaniem Poetów, który w 2019 roku będzie festiwalem partnerskim Silesiusa. Program Festiwalu ogłoszony zostanie w marcu, jednak już teraz Wrocławski Dom Literatury uchyla rąbka tajemnicy, zapewniając, że spodziewać można się m.in. spotkań z poezją ukraińską, flamandzką i czeską oraz premier polskich książek poetyckich. Nie zabraknie też działań nastawionych na przenikanie się poezji z innymi dziedzinami sztuki. W trakcie trwania Festiwalu, jeszcze mocniej, niż miało to miejsce w latach poprzednich, poezja zaistnieje w przestrzeni miejskiej.

Fundatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest miasto Wrocław.

mat. prasowe