Grupa Johanneum

Abp Kupny gościem jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji Görlitz

13.01.2019 10:58 Łukasz Ligorowski

 

Abp Kupny gościem jubileuszu 25-lecia istnienia diecezji Görlitzfot. Bartosz Półrolnik/Radio Rodzina

 

Diecezja Görlitz ma swoje korzenie w archidiecezji wrocławskiej.

– Matka przyjechała do córki – powiedział biskup Görlitz Wolfgang Ipolt, dziękując za udział w uroczystościach 25. rocznicy powołania do istnienia diecezji, której jest pasterzem, metropolicie wrocławskiemu. Niemiecki hierarcha przypomniał, że diecezja Görlitz ma swoje korzenie w archidiecezji wrocławskiej.

Uroczystości zgromadziły nie tylko duchowieństwo z Polski i Niemiec, ale także przedstawicieli władz miasta Görlitz i Landu Brandenburgia, na czele z Minister Nauki i Kultury Martiną Münch. Dziękując za zaproszenie do wspólnego świętowania abp Kupny podarował biskupowi niemieckiej diecezji kielich mszalny, wzorowany na kielichach z przełomu XIX i XX w. – okresu, w którym powstała katedra w Görlitz. – Eucharystia jednoczy wszystkich chrześcijan – mówił pasterz Kościoła wrocławskiego. – Niech zatem ten kielich będzie znakiem szczególnej jedności i więzi pomiędzy naszymi Kościołami – dodał metropolita wrocławski.

Diecezja w Görlitz została ustanowiona w 1994 r. przez Jana Pawła II, który podniósł dotychczasową administraturę apostolską do rangi biskupstwa. Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły cykl obchodów srebrnego jubileuszu tego wydarzenia.