Grupa Johanneum

W górę serca! Według Słowa – relacja ze Spotkania Młodych na Ślęży

24.09.2018 13:34 Mateusz Cieniawski

 

W górę serca! Według Słowa – relacja ze Spotkania Młodych na Ślężyfot. xŁR

 

W minioną sobotę uczestniczyliśmy, wraz z młodzieżą naszej archidiecezji, w Spotkaniu Młodych na Ślęży. Zgodnie z oczekiwaniami organizatorów przybyło ponad tysiąc osób.

Zapytaliśmy katechetów o reakcję ludzi młodych na zaproszenie na Ślężę.


mówił Marcin Bagiński – katecheta z Wołowa.

- Wśród moich uczniów, 15% uczestniczy w spotkaniu, czyli ok. 70 osób.  Myślę, że jest to podobna ilość, co młodzież chodząca w niedzielę do kościoła - mówił ks. Aleksander Ilnicki z parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia z Oleśnicy.

Ks. Aleksander powiedział nam także, o ważnym elemencie w formacji młodzieży:


Problemem wyznawania wiary jest często strach przed opinią rówieśników. Kwestię tę poruszył metropolita wrocławski, ks. Abp Józef Kupny, który odwiedził ludzi młodych na spotkaniu na Ślęży. Metropolita przybliżył historię studenta, który bał się przyznać, że uczestniczy w niedzielnej Mszy świętej i idąc na Eucharystię, mówił kolegom, że idzie do kina, na spotkanie ze znajomymi itp. Podsumowując tę historię, ks. arcybiskup zaznaczył:


Formacja i wychowanie ludzi młodych to ważne zadanie, które mimo wielu trudności przynosi wiele radości. Wychowawcy stawiają swoim wychowankom wymagania, lecz ważne jest, aby także wymagać od samego siebie. O tym, jak może rozwijać księdza – wychowawcę, praca z młodzieżą opowiada nam ks. Jakub Bartczak z Sulistrowic - główny inicjator spotkania młodych na Ślęży:


Hasło tegorocznego spotkania młodych brzmi: „W górę serca, według słowa”. O tematykę przewodnią spotkania zapytaliśmy ks. Zbigniewa Kowala - Diecezjalnego Duszpasterza Młodzieży:


Rok 2018 jest poświęcony św. Stanisławowi Kostce, patronowi młodzieży. W słowie skierowanym do uczestników metropolita wspomniał o świętym i o tym, czego możemy się od niego nauczyć:


Msza Święta, adoracja, koncert, tańce, zabawa, to tylko niektóre wydarzenia, które miały miejsce na Górze Ślęża. Nie byłoby tego, gdyby nie zaangażowanie wielu osób. O przygotowaniach do spotkania mówi ks. Zbigniew Kowal :


O swoich oczekiwaniach względem spotkania młodzieży, mówi ks. Jakub Bartczak:


Czego młodzi oczekiwali od spotkania?  A jaka była motywacja przybycia na Ślężę?
Obecność młodzieży na takim spotkaniu jest wielką radością. Jednak spotkamy wiele osób, które zagubiły Pana Boga i nie biorą pod uwagę możliwości uczestniczenia w takim wydarzeniu. Słowa zachęty kieruje ks. Jakub Bartczak:


Na koniec organizator spotkania skierował słowo do wszystkich słuchaczy Radia Rodzina:

Materiał przygotował ks. Łukasz Romańczuk.