Grupa Johanneum

Dlaczego warto spędzić koniec i początek roku ze wspólną Taizé ? (POSŁUCHAJ)

08.01.2018 12:53 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Dlaczego warto spędzić koniec i początek roku ze wspólną Taizé ? (POSŁUCHAJ)fot. Patrycja Jenczmionka- Błędowska

 

Co roku w jednym z europejskich miast odbywa się ekumeniczne spotkanie Taizé nazywane Pielgrzymką Zaufania przez Ziemię. W roku 2017 odbyło się ono w Szwajcarii w Bazylei. Jednocześnie spotkania odbywały się także w Niemczech i Francji. W inicjatywie uczestniczyło ok. 5 tys. młodych ludzi z Polski.

Młodzi ludzi zostają przyjęci przez parafie, a zakwaterowanie otrzymują u rodzin goszczących lub w budynkach przystosowanych do nocowania. Młodzi ludzie rozpoczynają spotkania każdego poranku modlitwą w parafiach, a potem uczestniczą w warsztatach w małych grupach, gdzie wymieniają się swoim doświadczeniem i wiarą. 31 grudnia brali udział m.in. spotkaniach w grupach narodowych, nocnym czuwaniu modlitewnym o pokój na świecie oraz święcie narodów. W tym roku z młodymi ludźmi z Polski spotkał się na wspólnej Eucharystii biskup pomocnicy warszawsko – praski – ks. Marek Solarczyk, który przewodniczył Mszy św. w Santa Jakobs-halle.

Czego można doświadczyć podczas spotkania Taizé? Czy można zatrzymać się i przeżyć swoją wiarę? Dlaczego warto pojechać na spotkanie wspólny – tego dowiedzą się Państwo z materiału Patrycji Jenczmionki – Błędowskiej, która wraz z młodymi ludźmi uczestniczyła w wydarzeniu w Bazylei.


41. spotkanie Taizé odbędzie się w na przełomie starego i nowego roku w Hiszpanii w Madrycie.