Grupa Johanneum

Świąteczne audycje w Radiu Rodzina (POSŁUCHAJ)

21.12.2017 14:47 Adrianna Sierocińska

 

Świąteczne audycje w Radiu Rodzina (POSŁUCHAJ)librestock.com

 

Na czas Świąt Bożego Narodzenia przygotowaliśmy specjalny program. Zapraszamy do słuchania!

Świętowanie w miejscu pełnym życia. Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Hospicjum Bonifratrów? Na audycję zaprasza Mateusz Oklasiński.Grekokatolicy świętują Boże Narodzenie 6 stycznia, ponieważ posługują się kalendarzem juliańskim. W rozmowie z Adrianną Sierocińską ks. Jan Jadłowski z parafii greckokatolickiej we Wrocławiu opowiedział o wigilijnych zwyczajach, świątecznej liturgii, a także o tym, czy trudniej jest świętować w innym czasie niż większość mieszkańców Wrocławia.Dlaczego tak łatwo rozmawia się na tematy związane z Bożym Narodzeniem? A dlaczego tak trudno mówi się o wierze w Boga? Jak nie stracić sensu Bożego Narodzenia w gonitwie za prezentami? Czy można wyobrazić sobie święta bez upominków? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć goście Mateusza Cieniawskiego w audycji świątecznej: Daniel Wołoszczak z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a także Krzysztof Pieszko z Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny.


Zapraszamy na świąteczny odcinek audycji „Ewangelia dla Sceptyków” w ramach cyklu „Biblia, kobieta i ksiądz”. Audycję przygotowali ks. prof. Mariusz Rosik oraz Adrianna Sierocińska.W tradycji na wigilijnym stole pojawia się 12 dań. Rzadko jednak zastanawiamy się, dlaczego akurat te dania znajdują się na naszym stole i z czego to wynika, że na Dolnym Śląsku jemy kutię, a na Górnym Śląsku makówki. O historii dań na naszych wigilijnych stołach opowie Józef Dziąsko właściciel restauracji Dwór Polski we Wrocławiu.


Święta to czas, który kojarzy się nam z wieloma aromatami unoszącymi się w naszych domach. Jednym z najmocniejszych aromatów jest aromat kawy. Jak przyrządzić kawę w niebanalny, świąteczny sposób? O pomysłach na świąteczną kawę rozmawiać będziemy z Katarzyną Mokrzycką z kawiarni „Cherubinowy Wędrowiec”. Zaprasza Mateusz Oklasiński.


„Obfite u Niego Odkupienie” - to hasło Zgromadzenia Ojców Redemptorystów, których zadaniem jest głoszenie odkupienia wszystkim ludziom. Czym jest odkupienie? Jak przejawia się ono w narodzeniu Chrystusa i Jego wcieleniu? Z o. Mariuszem Simoniczem rozmawia Adrianna Sierocińska.Czy Polacy na dawnych kresach Wschodnich wiedzieli, że będą musieli opuścić swój dom? Czy przeczuwali, że nadchodzi ludobójstwo? Członkowie rodzin, które przeżyły rzeź wołyńską we wspomnieniach opowiadają ostatnie Święta na terenach dawnej RP, a także te już na terenach odzyskanych. Materiał przygotowała Patrycja Jenczmionka – Błędowska.Można powiedzieć, że tradycją w okresie Bożonarodzeniowym jest wspólne śpiewanie kolęd. Ale skąd pochodzą? Czy wiemy, jaka jest ich historia? O polskich i regionalnych kolędach rozmawiamy z prof. Martą Kierską-Witczak, kierownik Zakładu Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu.Co zrobić, by dobrze przeżyć Święta Bożego Narodzenia? Ojciec Jozafat Gohly, misjonarz miłosierdzia archidiecezji wrocławskiej, ma na to prostą receptę: WYHAMOWAĆ. Audycję przygotowała Adrianna Sierocińska.


Dlaczego w 1944 roku choinka była zakazana przez władze niemieckie. Co działo się przed Festung Breslau na ulicach miasta? Czy można było poczuć choć namiastkę świątecznej atmosfery? Jakie były te pierwsze święta na Ziemiach Odzyskanych? O tym wszystkim w rozmowie z Kamillą Jasińką z Uniwersytetu Wrocławskiego i historykiem Jerzym Rudnickim. Audycja Patrycji Jenczmionki–BłędowskiejO północy w Wigilię z odbiorników wydobywa się dźwięk płaczu niemowlaka. To znak, że Jezus Chrystus przyszedł na świat i nadszedł czas radosnego świętowania. Tak zaczynają Święta Bożego Narodzenia mieszkańcy Rwandy. O przeżywaniu Narodzenia Pańskiego i tamtejszej tradycji opowiadają s. Donata, Faustyn i Żan. Materiał przygotowała Patrycja Jenczmionka-BłędowskaCzy na Ukrainie ulice w czasie świąt zmieniają się w świetlisty pejzaż? Czy jest opłatek i czy ważnym elementem wigilii są prezenty? Na te i inne pytania odpowie studentka Julia Bachok na co dzień mieszkająca we Wrocławiu, a pochodząca z Gródka Podolskiego na Ukrainie.Zupa rybna czy grzybowa? Mikołaj, Dzieciątko, a może Aniołek? O Bożonarodzeniowych tradycjach i zwyczajach opowiadają dziennikarze Radia Rodzina.
Wrocławianin Fryderyk Nguyen - polonista, muzyk, pasjonat literatury a z pochodzenia Wietnamczyk - odbył jesienią 2017 roku podróż życia. Z ojcem wybrał się w jego rodzinne strony i przeżył niezwykłą przygodę. O podróży, tradycjach w Wietnamie i jedynym w swoim rodzaju Świętowaniu Fryderyk opowie w Święta BN na antenie RR.
Na audycję zaprasza Janusz Gajdamowicz.
Ela Dębska - wrocławska piosenkarka - tuż przed Świętami BN wydała autorską płytę "Moje Jutro". O tym jak pisała nowe piosenki, o wieloletniej współpracy z Maciejem Zembatym i występach na wigilii BN u Polaków zamieszkałych w Berlinie opowie w Audycji Muzycznej RR.
Zaprasza Janusz Gajdamowicz.
inf.wł./rr