Grupa Johanneum

O dotacji budżetowej, sieci szpitali oraz nocnej i świątecznej pomocy (POSŁUCHAJ)

21.12.2017 13:29 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

O dotacji budżetowej, sieci szpitali oraz nocnej i świątecznej pomocy (POSŁUCHAJ)fot. Krzysztof Kunert/RR

 

Grudzień to czas podsumowań, tym razem zajrzymy do służby zdrowia, by sprawdzić, jaki był dla niej rok 2017 - pytamy dyrektora oddziału NFZ we Wrocławiu.

Andrzej Oświeja, dyrektor dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia podkreśla, że w tym roku nastąpiła zmiana planu finansowego, polegająca na uruchomieniu przez ministra zdrowia z rezerwy funduszu środków na świadczenia medyczne, na które najdłużej trzeba było czekać w kolejce, np. rezonanse czy leczenie zaćmy. Pod koniec roku pojawiła się także dotacja budżetowa w wysokości ponad 152 mln złotych na sfinansowanie zaległych świadczeń, nadlimitów za lata 2010-2017.


Dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ wyjaśnia, na czym polega dotacja budżetowa

Dotacja budżetowa została przeznaczona na lecznictwo szpitalne, programy lekowe, opiekę psychiatryczną, rehabilitację leczniczą, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną oraz na świadczenia kontraktowane odrębnie.

Przed nami Święta Bożego Narodzenia. Wprowadzenie sieci szpitali skutkowało zmianami w organizacji nocnej i całodobowej świątecznej opieki zdrowotnej. Jak będzie działać tzw. wieczorynka pytaliśmy Andrzeja Oćwieję - dyrektora dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dyrektor przypomina także, że na stronie www.nfz-wroclaw.pl można sprawdzić punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej.


Każdy szpital powiatowy obsługuje świąteczną i nocną pomoc, dodaje dyrektor. Punktów opieki świątecznej i nocnej na mapie Dolnego Śląska jest ponad 40.

POSŁUCHAJ: