Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

„My Polacy, My Dolnoślązacy”

04.12.2017 13:47   | dodał: PJ
„My Polacy, My Dolnoślązacy”
  fot. Marek Zygmunt
Już po raz trzynasty Zespół Szkół Salezjańskich Don Bosco zorganizował wspólnie z redakcją Wrocławskiego „Gościa Niedzielnego” Dolnośląski Konkurs Literacki o Laur Złotego Pióra p.h. ” My Polacy, My Dolnoślązacy”.

Honorowy patronat nad nim sprawowali m.in.: metropolita wrocławski ks. abp. Józef Kupny, ordynariusz diecezji świdnickiej ks. bp. Ignacy Dec, Inspektor Wrocławskiej Inspektorii  salezjanów  im. Św. Jana Bosko ks. Jarosław Pizon, a medialny Radio Rodzina,  „Niedziela Wrocławska „. Na konkurs nadesłano 150 prac  z wielu dolnośląskich szkół średnich.
W uroczystej gali, podczas której podsumowano jego wyniki i wręczono nagrody uczestniczyli m.in. : wikariusz Inspektora Inspektorii św. Jana Bosko ks. Piotr Lorek, dyrektorzy Ewa Szczęch i Paweł Kaleta z Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego, prezesi : Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej-Zbigniew Ładziński, „ Radiotechniki Marketing S.A- Marek Dras
- Ojczyzna, rodzina, tradycja, wiara. Słowa te często bywają nam tak bardzo bliskie. To z nimi związane są najgłębsze pragnienia i uczucia każdego człowieka. Jednakże dzisiaj w tych jakże „ specyficznych czasach” może być inaczej. Dlatego pomyślano o tym, by ich „ wartość, koloryt i cudowność” nigdy nie zniknęły z naszej świadomości, więcej z naszego życia. Bo jakże to ważne i konieczne dla człowieka, aby w życiu mieć Boga, aby tworzyć, posiadać, chronić i pielęgnować kochającą się rodzinę i aby chodzić po własnej, pięknej, bogatej w historie ziemi- tak rozpoczęli  uroczystość uczniowie prowadzący konkursową Galę zorganizowaną w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Właśnie do słów „ Ojczyzna, rodzina, tradycja, wiara” nawiązał w swoim wystąpieniu prezes Dolnośląskiej  Izby rzemieślniczej  Zbigniew Ładziński, podkreślając, że te cztery słowa mówią wszystko, każdy powinien je mieć, czuć w swoim  sercu. Dziękując dyrektorowi salezjańskiej szkoły ks. Jerzemu Babiakowi za propozycję objęcia patronatem tworzonej od  nowego roku szkolnego  2018/2019 klasy  kształcącej w zawodach rzemieślniczych  z radością przyjął tą inicjatywę. Wskazał, że  tworzone swego czasu licea profilowane  w zasadzie nie wiele dały, bo ich uczniowie w ogóle nie byli przygotowani do zawodu, słaba była zdawalność na studia wyższe.  -Dzisiaj szkolnictwo zawodowe się odradza, co jest w dużej mierze zasługą rzemiosła kształcącego uczniów w systemie dualnym : teoria w szkole, praktyka- w zakładzie rzemieślniczym. Niezwykle przychylna tym działaniom jest również  minister edukacji narodowej Anna Zalewska. - wskazywał prezes  Zbigniew Ładziński. Dodał, że „ wy musicie znać swoją wartość, wierzyć w  przyszłość. Pracujcie w Zjednoczonej Europie, ale przede wszystkim u nas w Polsce budujcie naszą gospodarkę”.
 Z kolei prezes „Radiotechnik Marek Dras wskazał w swoim wystąpieniu, że brakuje nam dzisiaj średnich kadr technicznych o specjalnościach mechanik, elektronik- technik , to nie jest gorszy rodzaj absolwenta, a odwrotnie. Dzisiaj wymaga się od Niego wielu rzeczy, a przede wszystkim : znajomości dwóch języków obcych, obsługi systemów komputerowych, matematyki, fizyki..- My chcemy odtworzyć szkolnictwo zawodowe, mamy pieniądze i potrzeby kadrowe. Nie będziemy się rozwijali, jeśli nie będzie pracowników. Firmy, to ludzie, a nie prezesi, maszyny, czy budynki- stwierdził M. Dras.
 Zadaniem uczestników konkursu było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów :
„ Trzy hasła miejmy w życiu: pracę, jedność wytrwałość( K. Ujejski). Rada anachroniczna czy aktualna? Która z tych wartości według Ciebie jest dziś najważniejsza?
„ Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentow dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności” ( o. Fabian Kaltbach OFM). Przedstaw swoje zdanie.
Pierwsze miejsce zdobyła uczennica Technikum nr. 12 w Zespole Szkół Logistycznych we Wrocławiu Małgorzata Kałuża, drugie - Julia Myślińska  z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku, a trzecie - Agata Nowak z ZSO w Strzegomiu. 

Marek Zygmunt  


radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina