Grupa Johanneum

„My Polacy, My Dolnoślązacy”

04.12.2017 13:47 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

„My Polacy, My Dolnoślązacy”fot. Marek Zygmunt

 

Już po raz trzynasty Zespół Szkół Salezjańskich Don Bosco zorganizował wspólnie z redakcją Wrocławskiego „Gościa Niedzielnego” Dolnośląski Konkurs Literacki o Laur Złotego Pióra p.h. ” My Polacy, My Dolnoślązacy”.

Honorowy patronat nad nim sprawowali m.in.: metropolita wrocławski ks. abp. Józef Kupny, ordynariusz diecezji świdnickiej ks. bp. Ignacy Dec, Inspektor Wrocławskiej Inspektorii  salezjanów  im. Św. Jana Bosko ks. Jarosław Pizon, a medialny Radio Rodzina,  „Niedziela Wrocławska „. Na konkurs nadesłano 150 prac  z wielu dolnośląskich szkół średnich.
W uroczystej gali, podczas której podsumowano jego wyniki i wręczono nagrody uczestniczyli m.in. : wikariusz Inspektora Inspektorii św. Jana Bosko ks. Piotr Lorek, dyrektorzy Ewa Szczęch i Paweł Kaleta z Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego, prezesi : Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej-Zbigniew Ładziński, „ Radiotechniki Marketing S.A- Marek Dras
- Ojczyzna, rodzina, tradycja, wiara. Słowa te często bywają nam tak bardzo bliskie. To z nimi związane są najgłębsze pragnienia i uczucia każdego człowieka. Jednakże dzisiaj w tych jakże „ specyficznych czasach” może być inaczej. Dlatego pomyślano o tym, by ich „ wartość, koloryt i cudowność” nigdy nie zniknęły z naszej świadomości, więcej z naszego życia. Bo jakże to ważne i konieczne dla człowieka, aby w życiu mieć Boga, aby tworzyć, posiadać, chronić i pielęgnować kochającą się rodzinę i aby chodzić po własnej, pięknej, bogatej w historie ziemi- tak rozpoczęli  uroczystość uczniowie prowadzący konkursową Galę zorganizowaną w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Właśnie do słów „ Ojczyzna, rodzina, tradycja, wiara” nawiązał w swoim wystąpieniu prezes Dolnośląskiej  Izby rzemieślniczej  Zbigniew Ładziński, podkreślając, że te cztery słowa mówią wszystko, każdy powinien je mieć, czuć w swoim  sercu. Dziękując dyrektorowi salezjańskiej szkoły ks. Jerzemu Babiakowi za propozycję objęcia patronatem tworzonej od  nowego roku szkolnego  2018/2019 klasy  kształcącej w zawodach rzemieślniczych  z radością przyjął tą inicjatywę. Wskazał, że  tworzone swego czasu licea profilowane  w zasadzie nie wiele dały, bo ich uczniowie w ogóle nie byli przygotowani do zawodu, słaba była zdawalność na studia wyższe.  -Dzisiaj szkolnictwo zawodowe się odradza, co jest w dużej mierze zasługą rzemiosła kształcącego uczniów w systemie dualnym : teoria w szkole, praktyka- w zakładzie rzemieślniczym. Niezwykle przychylna tym działaniom jest również  minister edukacji narodowej Anna Zalewska. - wskazywał prezes  Zbigniew Ładziński. Dodał, że „ wy musicie znać swoją wartość, wierzyć w  przyszłość. Pracujcie w Zjednoczonej Europie, ale przede wszystkim u nas w Polsce budujcie naszą gospodarkę”.
 Z kolei prezes „Radiotechnik Marek Dras wskazał w swoim wystąpieniu, że brakuje nam dzisiaj średnich kadr technicznych o specjalnościach mechanik, elektronik- technik , to nie jest gorszy rodzaj absolwenta, a odwrotnie. Dzisiaj wymaga się od Niego wielu rzeczy, a przede wszystkim : znajomości dwóch języków obcych, obsługi systemów komputerowych, matematyki, fizyki..- My chcemy odtworzyć szkolnictwo zawodowe, mamy pieniądze i potrzeby kadrowe. Nie będziemy się rozwijali, jeśli nie będzie pracowników. Firmy, to ludzie, a nie prezesi, maszyny, czy budynki- stwierdził M. Dras.
 Zadaniem uczestników konkursu było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów :
„ Trzy hasła miejmy w życiu: pracę, jedność wytrwałość( K. Ujejski). Rada anachroniczna czy aktualna? Która z tych wartości według Ciebie jest dziś najważniejsza?
„ Można nie pomagać, można znaleźć wiele racjonalnych argumentow dla konkretnych przypadków, aby nie pomagać. Ale to nic nie zmieni. Nadal będą głodni, chorzy, cierpiący, potrzebujący. Lepiej zgrzeszyć nadmiarem dobroci i naiwności, niż nadmiarem kalkulacji i nieufności” ( o. Fabian Kaltbach OFM). Przedstaw swoje zdanie.
Pierwsze miejsce zdobyła uczennica Technikum nr. 12 w Zespole Szkół Logistycznych we Wrocławiu Małgorzata Kałuża, drugie - Julia Myślińska  z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku, a trzecie - Agata Nowak z ZSO w Strzegomiu. 

Marek Zygmunt