Grupa Johanneum

Inauguracja Nadzwyczajnego Roku św. Józefa

04.12.2017 09:57 Krzysztof Kunert

 

Inauguracja Nadzwyczajnego Roku św. JózefaFot. MZ

 

W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu uroczyście zainaugurowano Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa.

Aktu tego dokonał nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp.  Salvatore Pannacchio. Sprawowaną pod Jego przewodnictwem Eucharystię koncelebrowali m.in. kapłani z naszej archidiecezji  : metropolita senior ks. kard. Henryk Gulbinowicz, księża  proboszczowie  parafii św. Maurycego - Jan Suchecki , Najświętszego Zbawiciela - Stanisław Krzemień,  dyrektor Domu im. św. Jana Pawła II ks. Krzysztof Janiak . Wraz z ks.  Pawłem Cembrowiczem, proboszczem katedry wrocławskiej, duszpasterzem rzemiosła archidiecezji wrocławskiej przybyli  wierni  z tej parafii, siostry zakonne ze zgromadzeń mających swoje klasztory na Ostrowie Tumskim i właśnie  przedstawiciele cechów należących do Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej. Św. Jozef jest bowiem patronem rzemieślników.  

W homilii  ks. abp. Salvatore Pennacchio  podkreślił m.in. że” św. Józef jest ojcem nas wszystkich, opiekunem naszego zbawienia, bo troszczył się o ziemskie życie tego, który nas zbawił. Było w Nim tyle samo cierpienia, co i wesela”. - Św. Józefa nazywa się mężnym opiekunem Świętej Rodziny i dobrym ojcem Kościoła. Jak każdy przeżywał rozterki i smutki, ale umiał szukać w nich natchnienia w Bogu i umiał w Bogu szukać rady. Dlatego Ewangelia nazywa Go Prawym Człowiekiem-  akcentował kaznodzieja.

Zabierając głos w czasie Mszy św. pochodzący z archidiecezji wrocławskiej obecny ordynariusz diecezji kaliskiej ks. bp. Edward Janiak  apelował by imię świętego Józefa było przez nas rozsławiane z tego sanktuarium, aby każdy mógł dostrzec, docenić Jego obecność, opiekę, skuteczne orędownictwo do Pana Boga. - Dziękuję Ci św. Józefie za to, że nas prowadzisz, łagodnie i stanowczo poprzez cienie i blaski naszych czasów do dnia, gdy w końcu odpoczniemy w tym niebieskim Jeruzalem, gdzie nas oczekujesz ze wszystkimi świętymi w Domu Ojca- stwierdził  bp. Edward Janiak.

W czasie Eucharystii  Ksiądz Arcybiskup poświęcił świecę, która będzie się paliła przed Kaplicą Cudownego Obrazu  Świętego Józefa, odmówiono tez  specjalną modlitwę przygotowaną z okazji Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa. a Mszę św. zakończyło udzielone przez Nuncjusza Apostolskiego Błogosławieństwo Papieskie wraz z odpustem zupełnym.

Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa zakończy się 6 stycznia 2019 r.

Tekst i zdjęcia :Marek Zygmunt