Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Ponad 80 000 świec trafi na stoły wiernych archidiecezji wrocławskiej. Rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (GALERIA)

02.12.2017 12:06   | dodał: KK
Ponad 80 000 świec trafi na stoły wiernych archidiecezji wrocławskiej. Rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (GALERIA)
 
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to najbardziej rozpoznawalna akcja Caritas w Polsce. Co roku na polskich stołach wigilijnych płoną miliony charytatywnych świec Caritas, z których dochód przeznaczony jest na wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci. Idea akcji od początku nawiązuje do tradycji związanej z pustym miejscem przy stole wigilijnym. Światło świec zachęca Polaków, by zaprosili do swojego domu najbardziej bezbronnych i najmniejszych ludzi.

Uroczyste rozpoczęcie XXIV edycji akcji w archidiecezji Wrocławskiej odbyło się w sobotę 2 grudnia br., w Sali Senatu PWT.  W inauguracji udział wzięli arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski oraz ks. Dariusz Amrogowicz, Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Tegoroczne hasło, „Miłosierdzie jest jedno”, wskazuje na miłosierdzie obecne w nauczaniu wszystkich kościołów chrześcijańskich. To szczególny wymiar miłości – solidarność tymi, którzy mierzą się z trudnościami, współczucie, życzliwość, okazanie pomocy potrzebującemu bez względu na jego wyznanie, pochodzenie czy pozycję społeczną ze względu na Tego, który sam jest Miłością. To miłosierdzie przejawia się w konkretnym działaniu polegającym na niesieniu bezinteresownej pomocy dzieciom.

  - Chcemy wspomóc najbardziej potrzebujące dzieci, a także dzieci w parafiach - mówi abp Józef Kupny, metropolita wrocławski:

Środki z akcji przeznaczane są na różnorodną pomoc charytatywną zarówno Caritas Diecezjalnej jak i parafialnych grup charytatywnych. Dzięki nim dzieci z niezamożnych i potrzebujących rodzin mogą wyjechać na wakacje i ferie. W ubiegłym roku Caritas rozprowadziła w Polsce blisko 2 700 000 świec.

- Pamiętamy nie tylko o potrzebujących z naszej archidiecezji, chcemy także pomóc dzieciom z Ameryki Południowej - dodaje abp Józef Kupny:

Środki zostaną przeznaczone na dożywianie, ośrodki dziecięce i młodzieżowe oraz stypendia dla małych mieszkańców Ameryki Południowej żyjących w favelach i slumsach. Chcemy także wesprzeć placówki polskich misjonarzy działających na tym kontynencie oraz projekty mające na celu przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży. 

Jak w praktyce przebiega akcja?

Każda chętna osoba, która chciałaby wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom może zrobić to za pomocą świec, których dystrybucja odbywa się corocznie w grudniu. W akcję angażują się wszystkie Caritas diecezjalne oraz liczne parafie na terenie całego kraju. Można również wysłać SMS o treści SWIECA pod numer 72052 (koszt: 2,46 z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

Więcej informacji na stronie www.wroclaw.caritas.pl.

 Kilka ciekawostek:

Akcja organizowana jest 24 raz, w akcji biorą udział wszystkie diecezje w Polsce.

W tym roku rozprowadzimy w naszej diecezji ponad 80 000 świec.

Przewidywana kwota zebrana z tej akcji przez wrocławską Caritas  to ponad 230 000,00 zł.

Tyle samo środków, ponad 230 000,00 zł zostanie w parafiach w naszej diecezji do dyspozycji parafialnych grup charytatywnych.

Dzięki przekazanym środkom 400 dzieci wyjedzie na wakacje nad Bałtyk.

10 gr od świecy zostanie przeznaczone na Międzynarodowe Dzieła Caritas. W tym roku będzie to zostanie dofinansowane dożywianie, ośrodki dziecięce i młodzieżowe oraz stypendia dla dzieci z Ameryki Południowej żyjących w favelach i slumsach

Każda osoba nabywająca świece wspiera działania pomocowe dla osób ubogich i potrzebujących nie tylko w swojej parafii czy diecezji, ale i na całym świecie.

Dziś też w sali Senatu PWT odbył się finał akcji ROZPAL CIEPŁO BOŻEGO NARODZENIA. - Dzięki wielkiej ofiarności Dolnoślązaków udało się nam zebrać środki wystarczające na zakup 100 ton węgla dla rodzin z diecezji Pelplińskiej, które ucierpiały w sierpniowej wichurze - mówi Paweł Trawka z Caritas - Do 4 miejscowości dojadą samochody ciężarowe dostarczając niezbędny na zimę opał. Stamtąd poszczególni mieszkańcy zabiorą go do swoich odnowionych domów.

- Minęło 20 lat od wielkiej powodzi, która nawiedziła Dolny Śląsk. Chcemy ofiarować pomoc tym, którzy pamiętali o nas podczas tragedii w 1997 roku - mówi wojewoda dolnośląski, Paweł Hreniak:

- To może być dla nas nauka biblijna, która mówi o tym, że każde dobro wraca do tego, który to dobro czynił - dodaje Paweł Hreniak.

Źródło Caritas Wrocławska/ Paweł Trawka/RR/mo


radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina