Grupa Johanneum

Ponad 80 000 świec trafi na stoły wiernych archidiecezji wrocławskiej. Rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (GALERIA)

02.12.2017 12:06 Krzysztof Kunert

 

Ponad 80 000 świec trafi na stoły wiernych archidiecezji wrocławskiej. Rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (GALERIA)

 

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to najbardziej rozpoznawalna akcja Caritas w Polsce. Co roku na polskich stołach wigilijnych płoną miliony charytatywnych świec Caritas, z których dochód przeznaczony jest na wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci. Idea akcji od początku nawiązuje do tradycji związanej z pustym miejscem przy stole wigilijnym. Światło świec zachęca Polaków, by zaprosili do swojego domu najbardziej bezbronnych i najmniejszych ludzi.

Uroczyste rozpoczęcie XXIV edycji akcji w archidiecezji Wrocławskiej odbyło się w sobotę 2 grudnia br., w Sali Senatu PWT.  W inauguracji udział wzięli arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski oraz ks. Dariusz Amrogowicz, Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Tegoroczne hasło, „Miłosierdzie jest jedno”, wskazuje na miłosierdzie obecne w nauczaniu wszystkich kościołów chrześcijańskich. To szczególny wymiar miłości – solidarność tymi, którzy mierzą się z trudnościami, współczucie, życzliwość, okazanie pomocy potrzebującemu bez względu na jego wyznanie, pochodzenie czy pozycję społeczną ze względu na Tego, który sam jest Miłością. To miłosierdzie przejawia się w konkretnym działaniu polegającym na niesieniu bezinteresownej pomocy dzieciom.

  - Chcemy wspomóc najbardziej potrzebujące dzieci, a także dzieci w parafiach - mówi abp Józef Kupny, metropolita wrocławski:

Środki z akcji przeznaczane są na różnorodną pomoc charytatywną zarówno Caritas Diecezjalnej jak i parafialnych grup charytatywnych. Dzięki nim dzieci z niezamożnych i potrzebujących rodzin mogą wyjechać na wakacje i ferie. W ubiegłym roku Caritas rozprowadziła w Polsce blisko 2 700 000 świec.

- Pamiętamy nie tylko o potrzebujących z naszej archidiecezji, chcemy także pomóc dzieciom z Ameryki Południowej - dodaje abp Józef Kupny:

Środki zostaną przeznaczone na dożywianie, ośrodki dziecięce i młodzieżowe oraz stypendia dla małych mieszkańców Ameryki Południowej żyjących w favelach i slumsach. Chcemy także wesprzeć placówki polskich misjonarzy działających na tym kontynencie oraz projekty mające na celu przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży. 

Jak w praktyce przebiega akcja?

Każda chętna osoba, która chciałaby wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom może zrobić to za pomocą świec, których dystrybucja odbywa się corocznie w grudniu. W akcję angażują się wszystkie Caritas diecezjalne oraz liczne parafie na terenie całego kraju. Można również wysłać SMS o treści SWIECA pod numer 72052 (koszt: 2,46 z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

Więcej informacji na stronie www.wroclaw.caritas.pl.

 Kilka ciekawostek:

Akcja organizowana jest 24 raz, w akcji biorą udział wszystkie diecezje w Polsce.

W tym roku rozprowadzimy w naszej diecezji ponad 80 000 świec.

Przewidywana kwota zebrana z tej akcji przez wrocławską Caritas  to ponad 230 000,00 zł.

Tyle samo środków, ponad 230 000,00 zł zostanie w parafiach w naszej diecezji do dyspozycji parafialnych grup charytatywnych.

Dzięki przekazanym środkom 400 dzieci wyjedzie na wakacje nad Bałtyk.

10 gr od świecy zostanie przeznaczone na Międzynarodowe Dzieła Caritas. W tym roku będzie to zostanie dofinansowane dożywianie, ośrodki dziecięce i młodzieżowe oraz stypendia dla dzieci z Ameryki Południowej żyjących w favelach i slumsach

Każda osoba nabywająca świece wspiera działania pomocowe dla osób ubogich i potrzebujących nie tylko w swojej parafii czy diecezji, ale i na całym świecie.

Dziś też w sali Senatu PWT odbył się finał akcji ROZPAL CIEPŁO BOŻEGO NARODZENIA. - Dzięki wielkiej ofiarności Dolnoślązaków udało się nam zebrać środki wystarczające na zakup 100 ton węgla dla rodzin z diecezji Pelplińskiej, które ucierpiały w sierpniowej wichurze - mówi Paweł Trawka z Caritas - Do 4 miejscowości dojadą samochody ciężarowe dostarczając niezbędny na zimę opał. Stamtąd poszczególni mieszkańcy zabiorą go do swoich odnowionych domów.

- Minęło 20 lat od wielkiej powodzi, która nawiedziła Dolny Śląsk. Chcemy ofiarować pomoc tym, którzy pamiętali o nas podczas tragedii w 1997 roku - mówi wojewoda dolnośląski, Paweł Hreniak:

- To może być dla nas nauka biblijna, która mówi o tym, że każde dobro wraca do tego, który to dobro czynił - dodaje Paweł Hreniak.

Źródło Caritas Wrocławska/ Paweł Trawka/RR/mo