Grupa Johanneum

Wrocław w 2018 roku stanie się stolicą spod znaku Rodła (WIDEO, POSŁUCHAJ)

01.12.2017 13:00 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Wrocław w 2018 roku stanie się stolicą spod znaku Rodła (WIDEO, POSŁUCHAJ)fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

 

Pod hasłem „Na prawdach Polaków oparci, wielkość budujemy, którą młodymi oczami widzimy” odbędzie się 80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski objął patronatem wydarzenia, które odbędą się na Dolnym Śląsku.

 - Objęcie przez abp Józefa Kupnego patronatem tych wydarzeń jest znakiem, że Kościół wrocławski włącza się w te uroczystości i widzi w nich sens kształtowania chrześcijańskiego patriotyzmu, mówi rzecznik archidiecezji wrocławskiej ks. dr Rafał Kowalski.


- Nawiązanie do tego wydarzenia, które miało miejsce 80 lat temu to kształtowanie dojrzałego patriotyzmu w młodym Polaku. Te prawdy nie straciły swej aktualności, stąd powinniśmy je promować i na nowo odczytywać, dodaje rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Jak mówi Tadeusz Szczyrbak – prezes Rodziny Rodła – Wrocław, jubileusz będzie okazją przygotowania wielu inicjatyw, przypomnienia dziedzictwa Związku Polaków w Niemczech, promowania pięciu prawd spod znaku Rodła. - Wrocław stanie się stolicą spod znaku Rodła, dodaje prezes.

„Na prawdach Polaków oparci, wielkość budujemy, którą młodymi oczami widzimy” nawiązujące do Teatru Wielkiego w 1938 r.


ZOBACZ WIDEO


Zwieńczeniem jubileuszowego roku ma być Kongres we Wrocławiu w 2019 roku w Hali Stulecia.

Konferencja odbyła się w Auli Dobrego Pasterza w Zgromadzeniu Sióstr Szkolnych de Notre Dame na Ostrowie Tumskim, w miejscu szczególnym dla Rodziny Rodła.

Arcybiskup Józef Kupny będzie uczestniczył w centralnych uroczystościach, które odbędą się 4 marca 2018 r. Rok 2018 zostanie ustanowiony przez Senat RP rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła.