Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Nowe zasady szkoleń dla fotografów i kamerzystów obsługujących uroczystości religijne

28.11.2017 15:48   | dodał: AN
Nowe zasady szkoleń dla fotografów i kamerzystów obsługujących uroczystości religijne
  fot. librestock.com
Od stycznia 2018 r. w archidiecezji wrocławskiej będą obowiązywały nowe zasady przygotowywania materiałów fotograficznych i filmowych podczas uroczystości religijnych. Fotografowie i kamerzyści będą musieli przejść specjalne szkolenie, a proboszczowie będą mogli poprosić ich o okazanie legitymacji potwierdzającej ukończenie kursu.

Program szkolenia składa się z czterech części i został właśnie zatwierdzony przez metropolitę wrocławskiego. Dwie pierwsze będą obejmowały wiedzę teoretyczną oraz normy prawne, dotyczące kamerzystów i fotografów. Uczestnicy poznają podstawowe pojęcia z zakresu liturgiki i teologii, zdobywając m.in. wiedzę na temat udzielania sakramentów i sakramentaliów czy na temat przestrzeni liturgicznej ze szczególnym uwzględnieniem prezbiterium jako miejsca zarezerwowanego dla przewodniczącego liturgii i posługujących. Następnie zostaną im zaprezentowane najważniejsze punkty wskazań Komisji ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego KEP, dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii.

Kolejny etap odbywać się będzie w jednej ze świątyń, gdzie na zaaranżowanych sytuacjach zostaną zaprezentowane przykłady zachowań pozytywnych i negatywnych wraz z komentarzem fotografa kościelnego. Na zakończenie przewidziany jest egzamin, weryfikujący wiedzę uczestników. Szkolenia z upoważnienia metropolity wrocławskiego będzie prowadzić grupa medialna Johanneum i odbywać się będą one raz na kwartał w budynku przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu.

– Sakramenty w życiu człowieka wierzącego są ważnym wydarzeniem i czymś normalnym jest, że chcemy mieć pamiątkę w postaci filmów czy fotografii – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji, dodając, iż coraz częściej zdarza się, że to zadanie zlecane jest osobom, których wiedza religijna zatrzymała się na jakimś etapie edukacji szkolnej lub takowej z różnych względów oni nie posiadają. – Wybierając fotografa czy kamerzystę nie pytamy czy uczestniczył w lekcjach religii. Interesują nas raczej jego umiejętności praktyczne – mówi ksiądz rzecznik. – To niestety sprawia, że często taka osoba nie bardzo wie jak powinna się zachować podczas udzielania sakramentu (a znajduje się w takim miejscu, że wszyscy zwracają na nią uwagę), nie wie jaki moment jest najbardziej istotny podczas całej ceremonii czy w którym miejscu nie powinna się znaleźć. Wierzymy, że tego rodzaju szkolenie będzie z pożytkiem zarówno dla samych fotografów jak i wiernych, którzy będą prosić ich o uwiecznienie ważnych dla siebie chwil – dodaje ks. Kowalski.

Pierwsze szkolenie odbędzie się 27 stycznia 2018 r. Chętni do udziału w nim mogą się już zapisywać wysyłając swoje dane (imię, nazwisko i miejscowość z której pochodzą) na adres: prasa@archidiecezja.wroc.pl.

inf. pras.


radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina