Grupa Johanneum

Dobiegł końca proces beatyfikacyjny ks. Aleksandra Zienkiewicza „Wujka” na stopniu diecezjalnym (WIDEO, HOMILIA, ZDJĘCIA)

25.11.2017 11:34 Grzegorz Kryszczuk

 

Dobiegł końca proces beatyfikacyjny ks. Aleksandra Zienkiewicza „Wujka” na stopniu diecezjalnym (WIDEO, HOMILIA, ZDJĘCIA)Fot. Krzysztof Kunert/RR

 

25 listopada 2017 roku dobiegł końca proces beatyfikacyjny ks. Aleksandra Zienkiewicza „Wujka” na stopniu diecezjalnym. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Józef Kupny metropolita wrocławski.

Eucharystię koncelebrowali abp senior Marian Gołębiewski, bp Antoni Dziemianko, bp Ignacy Dec, bp Adam Dyczkowski, bp Andrzej Siemieniewski oraz bp Jacek Kiciński. W prezbiterium obecny był również kard. Henryk Gulbinowicz. Wśród zaproszonych gości do Wrocławia przyjechali także kapłani, klerycy i siostry zakonne z Białorusi, parafianie z Nowogródka oraz najbliższa rodzina ks. Zienkiewicza. Licznie stawili się wychowankowie "Wujka".
ZOBACZ WIDEO


ROZMOWY O WUJKU Z POSTULATOREM PROCESU BEATYFIKACYJNEGO


ZOBACZ WIDEO relacja na PWT


- mówił w homilii bp Ignacy Dec. Ks. Aleksander Zienkiewicz zawsze podkreślał, że miłość to sztuka, której trzeba się uczyć przez całe życie - dodał ordynariusz świdnicki.Ks. prał. Aleksander Zienkiewicz należy do najwybitniejszych kapłanów-społeczników, intelektualistów i wychowawców archidiecezji wrocławskiej na przestrzeni jej dotychczasowych dziejów. Po roku 1945 wpisał się w historię Kościoła wrocławskiego jako najbardziej ceniony duszpasterz młodzieży akademickiej i katolickiej inteligencji oraz organizator ośrodków duszpasterstwa młodzieży zarówno we Wrocławiu, gdzie za jego kadencji powstało ich kilkanaście, jak i na terenie archidiecezji wrocławskiej – w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Świdnicy.

POSŁUCHAJ HOMILII BP DECA:Wujku, jesteś nam potrzebny! [FELIETON]

Urzędował przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu, pod „Czwórką” na pierwszym piętrze do 1994 r., służąc młodzieży „na nieustannym dyżurze”. Dzięki dobroci serca przeszedł do historii duszpasterstwa akademickiego jako dobry Wujek. Nakreślenie charakterystyki życia i duchowości człowieka tej rangi, co ks. Aleksander Zienkiewicz, jest niełatwe, bowiem jego działalności nie da się zamknąć w ramach rutynowego biogramu.

fot. AS/RR