Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Wrocławskie obchody Święta Niepodległości (GALERIA)

12.11.2017 09:52   | dodał: KK
Wrocławskie obchody Święta Niepodległości (GALERIA)
  Fot. Marek Zygmunt
Centralnym punktem wrocławskich obchodów 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowanych przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Komendę Garnizonu Wrocławskiego Wojska Polskiego była Msza św. koncelebrowana w bazylice garnizonowej p.w. św. Elżbiety pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego ks. abp. Józefa Kupnego. Wśród licznie przybyłych mieszkańców Wrocławia obecni byli m.in. : wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, Komendant Garnizonu Wrocławskiego Wojska Polskiego gen. bryg. Wojciech Lewicki, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak, wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl, starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki, Dolnoślaski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk przedstawiciele wielu instytucji, stowarzyszeń, organizacji kombatanckich i młodzieżowych.

Witając wszystkich uczestników Eucharystii transmitowanej przez Radio Rodzina  proboszcz  ks. płk. prał. Janusz Radzik wskazał, że w Narodowe Święto Niepodległości gromadzimy się, aby modlić się za żołnierzy, partyzantów, powstańców, którzy walczyli o niepodległą Polskę.- Modlimy się, bo choć Ojczyzna wydaje się być wolna od zewnętrznych zagrożeń, to jednak wolność od zła, grzechu, korupcji, zawiści, kłamstwa i innych wad narodowych wciąż wymaga wielkiego trudu i walki duchowej- stwierdził ks. prał. J. Radzik.

W homilii ks. abp. Józef Kupny nawiązując do czytanej Ewangelii  zwrócił uwagę na słowa Jezusa „ Nie możecie służyć Bogu i mamonie”. – Gdy Bóg bierze kogoś  w służbę, to  w niej pozwala Mu odnaleźć jego wolność. A służąc mamonie człowiek staje się niewolnikiem pieniędzy, bogactwa, zdolnym krzywdzić  innych dla osiągnięcia majątku. Jego zdaniem uczeń Chrystusa ze swoich majętności powinien czynić sobie przyjaciół. Mamy z tym  do czynienia wtedy kiedy dzielimy się dobrem z bliźnimi. Taka postawa dawania pozwala nam bez wstydu spojrzeć w oblicze Boga.

POSŁUCHAJ CAŁEJ HOMILII

-W świetle tej Ewangelii odczytujemy zakończenie akcji „ Dar dla Aleppo”. I dlatego chciałbym w  serdecznie podziękować wszystkim przedstawicielom  władz różnych szczebli, służb mundurowych, placówek oświatowych, kulturalnych, organizacji kombatanckich, młodzieżowych za tak liczne włączenie się w to przedsięwzięcie- akcentował kaznodzieja.

W dalszej części homilii metropolita wrocławski wskazał, ze patriotyzm konkretyzuje się w postawie obywatelskiej, szacunku dla prawa , w zainteresowaniu sprawami publicznymi, w sumiennym wypełnianiu obowiązków zawodowych, w dbałości o otaczającą nas przyrodę. Z takiego patriotyzmu możemy być dumni, bo nie jest on dla nikogo zagrożeniem, nie jest też wymierzony przeciw komukolwiek, ale jest jedną z form realizacji miłości bliźniego.

- Dziękujemy Panu Bogu za dar niepodległości i prosimy o siłę Ducha, byśmy potrafili służyć niepodległości, budować społeczny pokój i narodową jedność- apelował kończąc homilię metropolita wrocławski .

Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli na pobliski Rynek, by uczestniczyć  w specjalnym Niepodległościowym Apelu Pamięci. Po wciągnięciu na maszt flagi państwowej  i odegraniu  Hymnu Państwowego głos zabrał wojewoda Paweł Hreniak. – Świętując z radością czas, w którym polskie państwo ponownie znalazło się na mapie politycznej świata  pamiętajmy dzisiaj o ludziach, którzy się do tego przyczynili, naszych przodkach. Jedna Polska jest dla nas wszystkich. To dla mnie niezwykle ważne  słowa. Nasze drogi do wolności były kręte i kraj był podzielony, a pod zaborami Polacy spędzili ponad wiek-stwierdził wojewoda. Życzę  nam wszystkim, aby nasza Ojczyzna, o której marzyli nasi przodkowie i za którą ginęli  rozwijała się, rosła w siłę i żebyśmy byli dumni z Rzeczpospolitej- apelował wojewoda Paweł Hreniak.

Prezydent  Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił w swoim wystąpieniu, że historia naszego kraju i miasta będącego jednym z najważniejszych ośrodków oporu w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku udowadnia jak ważne jest uczestnictwo w życiu publicznym, wypełnianie obowiązków obywatelskich. Są one wyrazem szacunku nie tylko wobec tych, którzy w walce o suwerenność polskich granic oddali swoje życie, ale równię świadectwem troski o nasza Ojczyznę i wspólną przyszłość. Należy bowiem pamiętać, że wolność w różnych jej wymiarach, wolność granic, wypowiedzi, czy swobód obywatelskich nie jest nam dana raz na zawsze. Naszym  patriotycznym obowiązkiem jest pielęgnować ją czynnie współuczestnicząc w życiu społecznym zarówno na poziomie regionalnym jak i państwowym. To bowiem od nas samych zależy w jakim kraju będziemy  żyć.

Z kolei członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak zauważył, że wolność  jest darem wywalczonym i dzisiaj przychodzimy po to, żeby za niego szczególnie podziękować, aby skłonić głowę przed tymi, którzy dla tego daru oddali swoje życie i zdrowie, umiejętności i pracę. Komendant Garnizonu Wrocławskiego Wojska Polskiego gen. bryg. Wojciech Lewicki  podkreślił min, że obchody 99 rocznicy odzyskanie niepodległości dają okazję do refleksji nas przyszłością i teraźniejszością, uświadamiają nam jak trudno pokoleniom żyjącym w Polsce międzywojennej przyszło budowanie naszej państwowości. Wskazał, że Narodowe Święto Niepodległości jest nierozerwalnie związane z wojskiem i służbami mundurowymi.- To dzięki Państwu każdego dnia umacniamy potencjał obronny  naszej Ojczyzny, jej bezpieczeństwo i suwerenność powiększając tym samym dorobek naszych poprzedników- akcentował gen. W. Lewicki.

W czasie uroczystości odbył się Apel Pamięci, zasłużonym reprezentantom służb mundurowych wręczono medale wojskowe, awanse na wyższe stopnie. Gromkie brawa zebrali studenci jednego z pododdziałów Akademii Wojsk Lądowych  za wspaniały pokaz musztry paradnej. Uroczystość na wrocławskim Rynku zakończyła  defilada wszystkich pododdziałów służb mundurowych, a potem centralnymi ulicami miasta przeszła kilkutysięczna rzesza dzieci, młodzieży biorących udział w Radosnej Paradzie Niepodległości.

 Tekst i zdjęcia : Marek Zygmunt     


radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina