Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Dominikańska Szkoła Wiary: ""Prawosławna nauka o Duchu Świętym" (18.11)

08.11.2017 13:18   | dodał: AN
Dominikańska Szkoła Wiary: ""Prawosławna nauka o Duchu Świętym" (18.11)
  mat. pras.
Dominikańska Szkoła Wiary we Wrocławiu zaprasza na swoje ostatnie spotkanie – w sobotę 18 listopada o godz. 17.00 w starym refektarzu Klasztoru Ojców Dominikanów we Wrocławiu ks. prof. Jerzy Tofiluk z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wygłosi wykład „Prawosławna nauka o Duchu Świętym”.

Fascynacja prawosławną duchowością jest w Kościele Katolickim wyraźna – najczęściej obejmuje ona jednak tylko ikonę i pewne elementy duchowości związanej z medytacją chrześcijańską. Tymczasem refleksja teologii prawosławnej może być inspirująca również w odniesieniu do wielu innych obszarów wiary – w tym samego jej jądra, czyli relacji z Bogiem w Trzech Osobach.

Zasadnicza różnica bierze się z faktu, że liturgia prawosławna umieszcza rolę Ducha Świętego w samym sercu misterium. Każda Eucharystia zaczyna się od modlitwy do Ducha Świętego, każdy sakrament i każde poświęcenie dokonywane są przez specjalną modlitwę przyzywającą Ducha Świętego i zwaną epiklezą. Duża ilość tekstów liturgicznych, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu i Paschy mówi o Duchu Świętym. W końcu Duchowi Świętemu poświęcony jest poniedziałek Pięćdziesiątnicy. Można powiedzieć, że Kościół dokonuje swoich czynności sakramentalnych w mocy Ducha Świętego. Ta sytuacja liturgiczna – a przecież lex orandi, lex credendi – znajduje swoje odbicie w teologii, która podkreśla bardzo mocno uświęcenie dokonywane przez Ducha Świętego. Jezus w swoim człowieczeństwie był namaszczony przez Ducha Świętego; „Duch Święty zstąpi na Ciebie”. Stąd też Apostoł Paweł mówił, że „nikt nie może powiedzieć, że Jezus jest Panem, jak tylko w Duchu Świętym”. Matka Boża jest natomiast nazywana „Nosicielką Ducha”, co znajduje swoje odbicie w nauce o Bogurodzicy. Równocześnie Duch Święty jest najbardziej tajemniczą z Osób Trójcy Świętej, wymykającą się wszelkim definicjom, gdyż „tchnie, kędy chce”, a poza tym cała Trójca jest święta i jest duchem. Jest to więc zarazem wejście w tajemnicę Trójcy Świętej – jedno imię, ale Trzech – wyjaśnia inny ceniony polski teolog prawosławny, ks. Henryk Paprocki.

Wstęp na wykład jest wolny. Nagrania poprzednich wykładów można znaleźć na stronie internetowej www.dsw.wroclaw.dominikanie.pl.

Dr hab. prof. ChAT Jerzy Tofiluk (ur. 20 listopada 1957 w Szczecinku) – duchowny prawosławny, mitrat, profesor nadzwyczajny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, rektor Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie. W 1978 ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne, a w 1981 studia magisterskie w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 27 września 1981 przyjął święcenia kapłańskie z rąk metropolity Bazylego i objął funkcję wikariusza katedry metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie. Od 1982 jest nauczycielem akademickim w ChAT, a od 1985 w Prawosławnym Seminarium Duchownym. 15 sierpnia 1987 objął funkcję rektora Prawosławnego Seminarium Duchownego. W 1995 uzyskał w ChAT stopień naukowy doktora. W 2008 objął na tej uczelni stanowisku profesora nadzwyczajnego.radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina