Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Wzbudzić ciekawość miłosierdzia

12.10.2017 10:21   | dodał: PJ
Wzbudzić ciekawość miłosierdzia
  mat. prasowe
Na początku roku szkolnego Opiekunowie Szkolnych Kół Caritas programowali całoroczny plan działań dla młodych wolontariuszy. O wzbudzaniu ciekawości i potrzebie przebaczenia mówił podczas Eucharystii w homilii ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczynając spotkanie z Opiekunami Szkolnych Kół Caritas.

 - Każdy z Was ma zadanie podobne do Jezusa, do niego też zwracano się: Nauczycielu – wskazywał ks. Dariusz. – Dziś łatwiej używa się słowa lider niż nauczyciel, ale w gruncie rzeczy, zadania pozostają te same i dla Was ­– podkreślił zwracając się do nauczycieli – opiekunów SKC.

Dla skuteczniejszego i planowego działania SKC podczas spotkania omawiano i przedyskutowano udział i możliwość zaangażowania się w szereg akcji organizowanych przez wrocławską Caritas. Dobrym otwarciem dyskusji było wspomnienie pielgrzymki do grobu św. Jadwigi w Trzebnicy, które wywarło ogromne wrażenie na uczniach – wolontariuszach. W przyszłym roku, pod koniec maja, zorganizowany zostanie Zjazd dla wolontariuszy SKC połączony z grą terenową organizowaną przez samych uczniów. Spotkanie przygotowujące Zjazd zaplanowane zostało na luty.

Duży nacisk  został położony na rozpoczynąjącą się akcję Rozpal Ciepło Bożego Narodzenia w domach poszkodowanych przez nawałnice. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej z Caritas Diecezji Pelplińskiej poprzez akcję chcą dotrzeć z pomocą do osób potrzebujących z diecezji pelplińskiej, które poniosły straty w sierpniowych nawałnicach.  W chwili obecnej wielu rodzinom udało się zabezpieczyć dach nad głową, zabraknie im  jednak środków na ogrzanie domów zimą. Sami nie są w stanie udźwignąć ciężaru jaki przyniósł im żywioł natury (o akcji można przeczytać : http://wroclaw.caritas.pl/2017/10/11/rozpal-cieplo-bozego-narodzenia/).

Nauczyciele zgłosili też chęć zaangażowania uczniów w akcję: Plecak to mój dom. ( o akcji można przeczytać : http://wroclaw.caritas.pl/2017/09/21/plecak-moj-dom/) Plecak to cały mój dom – tak o plecakach mówią osoby bezdomne. To właśnie w nim muszą zmieścić cały swój dobytek: odzież, żywność, przybory higieniczne i wszystko to, co będzie im potrzebne na najbliższe dni, aby w każdej chwili móc wziąć swój plecak i mieć go ze sobą przez cały dzień i noc. Plecaki można dostarczyć do Łaźni Caritas: ul. Katedralna 7.

Robert Jadwiszczak, Diecezjalny Koordynator Szkolnych Kół Caritas przybliżył sposoby zaangażowania się w zbiórki żywności, akcję Talent Miłosierdzia, Wrocławską Wigilię czy akcję mikołajkową.  Nauczyciele z ponad 20 szkół zadeklarowali gotowość przygotowania upominków dla osób najuboższych, które przychodzą na Wrocławską Wigilię.  Ustalono, że termin przekazywania podarunków mija w dniu 20 grudnia.

Podkreślona została też potrzeba wypracowania nowej narracji dotyczącej sensu jałmużny w jej ujęciu chrześcijańskim. Dziś, zdaje się, że dzieci kojarzą jałmużnę z latami szkolnymi, kiedy organizowane były zbiórki drobnych datków. Tymczasem dla chrześcijanina jałmużna pozostaje jednym z trzech najważniejszych dzieł pokutnych i sposobem zbliżania się do Boga. Jest ona owocem postu – wyrzeczenia, które bez tego wymiaru staje się zwykła dietą, czy wstrzemięźliwością. Tymczasem jej sens jest o wiele głębszy. To w młodych ludziach trzeba wyrobić to przekonanie o wadze jałmużny, która powinna być stałym i zwyczajnym gestem w każdym chrześcijańskim domu.

Dlatego szereg pomysłów na pomoc podczas akcji takich jak Dzień chorego czy Wrocławska Wigilia ma pomóc samym wolontariuszom w odkryciu sensu ich posługi a ich kolegom pokazać jak ciekawą może być działalność w Szkolnym Kole Caritas.

Obecnie w Archidiecezji Wrocławskiej działa 42 Szkolne Koła Caritas, kolejne dwa są w trakcie powstawania.

mat. prasowe


radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina