Grupa Johanneum

Rektor UWr w #PORANNYGOSC nt. nowego roku akademickiego i ustawie 2.0

03.10.2017 09:48 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Rektor UWr w #PORANNYGOSC nt. nowego roku akademickiego i ustawie 2.0 fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

 

Ponad 115 tysięcy studentów rozpoczęło naukę na uczelniach wyższych w stolicy Dolnego Śląska. Orszakiem i Gaude Mater Polonia po raz kolejny w poniedziałek (2 października) rozpoczęła się uniwersytecka inauguracja roku akademickiego 2017/2018.

W uroczystości uczestniczył wicepremier Mateusz Morawiecki, który mówił o ustawie 2.0


Prof. Adam Jezierski – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym roku na studiach stacjonarnych naukę rozpoczęło 25 tys. żaków.

Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna, Psychologia oraz Prawo te kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem. -Ten trend utrzymuje się od lat, ale otworzyliśmy także nowe kierunki kształcenia, dodaje rektor.


Uniwersytet Wrocławski posiada rekordową liczbę studentów z zagranicy. Połowę z nich stanowią osoby z Ukrainy.

Jak wygląda sytuacja finansowa uczelni?

W trakcie uroczystości inauguracyjnych rok akademicki Medale Uniwersytetu Wrocławskiego wręczono prof. Markowi Bojarskiemu i prof. Andrzejowi W. Jabłońskiemu.

1 października 2018 wejdzie w życie ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawa 2.0, nazywaną też "Konstytucją dla nauki".

- Ta reforma jest wielką szansą nie tylko dla uczelni, studentów, naukowców, ale jest szansą dla całej Polski i wierzę, że będziemy potrafili tę szansę wykorzystać – mówił Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.


- Ten rok jest szczególny, gdyż przygotowaliśmy się do przyszłorocznej ustawy, dodaje rektor.

Wyższy poziom kształcenia studentów, wyższy poziom badań naukowych, odblokowanie ścieżki kariery naukowca,usamodzielnienie młodych doktorów, by nie wyjeżdżali z kraju to m.in. założenia ustawy.


Nowa ustawa zastąpi cztery obowiązujące do tej pory.

Jaka jest przyszłość uczelni? W jakim kierunki zmierza? Rozmawialiśmy dziś w naszym „Porannym Gościem”.

POSŁUCHAJ ROZMOWY:

Prowadziła Patrycja Jenczmionka - Błędowska