Grupa Johanneum

Andrzej Dera w #PORANNYGOSC o projektach prezydenta ws. ustawy o SN i KRS

26.09.2017 09:21 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

Andrzej Dera w #PORANNYGOSC o projektach prezydenta ws. ustawy o SN i KRSfot. Patrycja Jenczmionka-Błędowska/Radio Rodzina

 

Prezydent przedstawił opinii publicznej dwa projekty ustaw reformujących polski wymiar sprawiedliwości - ustawę o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Przepisy zostały opracowane po zawetowaniu pod koniec lipca ustaw przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. - Główną zmianą jest dodanie do kompetencji Sądu Najwyższego tzw. skargi nadzwyczajnej, mówił w „Porannym Gościu” Andrzej Dera sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Drugą istotną kwestią jest uspołecznienie postępowań przed Sądem Najwyższym.

Prezydent wycofał się ze zmian w konstytucji.

Prezydencki projekt przewiduje również powołanie izby dyscyplinarnej. O czym mowa?

Prezydent bierze pełną odpowiedzialność za projekty dot. reformy sądów, a propozycje zmian przedstawione przez prezydenta w żaden sposób nie niosą zagrożenia dla niezawisłości sędziów i niezależności sądów, zapewniał minister.

Wczoraj odbyły się konsultacje w tej sprawie, zaproszenia nie przyjęła PO. Czy jest możliwe ponadpartyjny porozumienie w tej kwestii?

Projekt prezydencki zawiera m. in.  przejście na sędziowską emeryturę w wieku 65 lat, ale z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie możliwości pracy w sądzie.

POSŁUCHAJ:

Prowadziła Patrycja Jenczmionka - Błędowska