Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

#DZISWKOSCIELE o spotkaniu w Świątnikach

12.09.2017 12:56   | dodał: PJ
#DZISWKOSCIELE o spotkaniu w Świątnikach
  fot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska
W trzeci weekend września po raz kolejny spotkają się na Dolnym Śląsku rozrzuceni po całej Europie byli mieszkańcy Kresów Wschodnich i ich przyjaciele. Tym razem wydarzenie będzie odbywać się pod hasłem„Nauczycielom na Kresach Wschodnich”.

 - Nauczycieli odegrali ogromną rolę, zaznacza Dolnośląski Kurator Oświaty - Roman Kowalczyk.


To już kolejna odsłona spotkania przed obliczem Matki Boskiej Świątnickiej. Program przedstawia ks. Adam Łopuszyński proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP. w Nasławicach.

Do udziału w uroczystościach zaprasza prof. Henryk Słowiński – prezes środowiska żołnierzy 27. wołyńskiej dywizji piechoty Armii Krajowej we Wrocławiu oraz honorowy prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej

Odbywające się od siedmiu lat spotkania w podślężańskiej wsi Świątniki przy Cudownym Obrazie NMP Bolesnej z Niewirkowa na Wołyniu są wydarzeniem obejmującym nie tylko region dolnośląski. Przybywają na nie Narody Kresów na czele z Ukraińcami i Czechami, Niemcami i Olendrami, Ormianami i Żydami.

POSŁUCHAJ:

W trakcie uroczystości odbędą się: konferencja popularnonaukowa pt. "Nauczyciel na Kresach" z udziałem dzisiejszych nauczycieli pracujących za naszą wschodnią granicą, wystawa pt. „Nauczyciel na Kresach wschodnich 1918-1939”, uroczysta msza św. w intencji Ofiar i ich rodzin, apel wojskowy z udziałem Wojska Polskiego oraz orkiestry. Odsłonięty zostanie także Pomnik Pamięci, w którym znajdzie się ziemia z mogił  zamordowanych nauczycieli w Katyniu, Monte Cassino, na Wołyniu i dalekiej Syberii. W niedzielę pomnik zostanie odsłonięty pamięci Nauczycielstwa polskiego na Kresach Wschodnich. Pomnik ma być drogowskazem życiowym dla dzisiejszych i przyszłych pokoleń nauczycieli w naszym kraju. W związku z tematem spotkanie "Nauczyciel na Kresach Wschodnich" organizatorzy zwracają się z prośba do rodzin nauczycieli  z Kresów Wschodnich o pomoc w organizacji wystawy i udostępnienie zdjęć i materiałów pamiątkowych.

Spotkanie odbędzie się 16-17 września. Organizatorami wydarzenia są Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz parafia św. Józefa w Nasławicach. Patronat nad wydarzeniem objęli ks.abp Józef Kupny, metropolita wrocławskioraz Dolnośląski Kurator Oświaty - Roman Kowalczyk.radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina