Grupa Johanneum

#DZISWKOSCIELE o spotkaniu w Świątnikach

12.09.2017 12:56 Patrycja Jenczmionka Błędowska

 

#DZISWKOSCIELE o spotkaniu w Świątnikachfot. Patrycja Jenczmionka - Błędowska

 

W trzeci weekend września po raz kolejny spotkają się na Dolnym Śląsku rozrzuceni po całej Europie byli mieszkańcy Kresów Wschodnich i ich przyjaciele. Tym razem wydarzenie będzie odbywać się pod hasłem„Nauczycielom na Kresach Wschodnich”.

 - Nauczycieli odegrali ogromną rolę, zaznacza Dolnośląski Kurator Oświaty - Roman Kowalczyk.


To już kolejna odsłona spotkania przed obliczem Matki Boskiej Świątnickiej. Program przedstawia ks. Adam Łopuszyński proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP. w Nasławicach.

Do udziału w uroczystościach zaprasza prof. Henryk Słowiński – prezes środowiska żołnierzy 27. wołyńskiej dywizji piechoty Armii Krajowej we Wrocławiu oraz honorowy prezes Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej

Odbywające się od siedmiu lat spotkania w podślężańskiej wsi Świątniki przy Cudownym Obrazie NMP Bolesnej z Niewirkowa na Wołyniu są wydarzeniem obejmującym nie tylko region dolnośląski. Przybywają na nie Narody Kresów na czele z Ukraińcami i Czechami, Niemcami i Olendrami, Ormianami i Żydami.

POSŁUCHAJ:

W trakcie uroczystości odbędą się: konferencja popularnonaukowa pt. "Nauczyciel na Kresach" z udziałem dzisiejszych nauczycieli pracujących za naszą wschodnią granicą, wystawa pt. „Nauczyciel na Kresach wschodnich 1918-1939”, uroczysta msza św. w intencji Ofiar i ich rodzin, apel wojskowy z udziałem Wojska Polskiego oraz orkiestry. Odsłonięty zostanie także Pomnik Pamięci, w którym znajdzie się ziemia z mogił  zamordowanych nauczycieli w Katyniu, Monte Cassino, na Wołyniu i dalekiej Syberii. W niedzielę pomnik zostanie odsłonięty pamięci Nauczycielstwa polskiego na Kresach Wschodnich. Pomnik ma być drogowskazem życiowym dla dzisiejszych i przyszłych pokoleń nauczycieli w naszym kraju. W związku z tematem spotkanie "Nauczyciel na Kresach Wschodnich" organizatorzy zwracają się z prośba do rodzin nauczycieli  z Kresów Wschodnich o pomoc w organizacji wystawy i udostępnienie zdjęć i materiałów pamiątkowych.

Spotkanie odbędzie się 16-17 września. Organizatorami wydarzenia są Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz parafia św. Józefa w Nasławicach. Patronat nad wydarzeniem objęli ks.abp Józef Kupny, metropolita wrocławskioraz Dolnośląski Kurator Oświaty - Roman Kowalczyk.