Grupa Johanneum

Muzeum Archidiecezjalne zostanie przebudowane (ZDJĘCIA)

04.09.2017 15:38 Mateusz Oklasiński

 

Muzeum Archidiecezjalne zostanie przebudowane (ZDJĘCIA)fot. Anna Buchar

 

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński przekazał na ręce abp. Józefa Kupnego umowę dotacyjną w wysokości 40 mln złotych na przeprowadzenie remontu Muzeum Archidiecezjalnego i adaptacji Biblioteki Archidiecezjalnej.

Archidiecezja dysponuje wieloma skarbami dziedzictwa sakralnego, takimi jak Księga Henrykowska czy odnaleziona przed kilku laty słynna Madonna pod Jodłami Łukasza Cranacha starszego. Niestety do tej pory zwiedzający mieli do nich utrudniony dostęp, teraz ma się to zmienić.

 - To historyczny dzień dla Dolnego Śląska - podkreślił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski:


- Celem tego projektu jest pokazanie sztuki w nowoczesny i przystępny sposób – dodał Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Szerzej udostępnione będą także archiwa Biblioteki Archidiecezjalnej, teraz w jednym, specjalnie do tego przeznaczonym miejscu – mówił ks. prof. Józef Pater, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego:

Do tej pory eksponaty rocznie mogło zobaczyć ok. 4000 osób. Według szacunków po remoncie, Biblioteka Archidiecezjalna i Muzeum przyciągną łącznie ok. 50 tys. zwiedzających.

Koszt całego projektu wynosi 56 mln zł, prace mają się zakończyć w przeciągu 3 lat.