Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Wieluń był pierwszy? - w #PORANNYGOSC historyk prof. Suleja (POSŁUCHAJ)

04.09.2017 09:16   | dodał: AN
Wieluń był pierwszy? - w #PORANNYGOSC historyk prof. Suleja (POSŁUCHAJ)
  fot. Grzegorz Kryszczuk/RR
W tym roku mija 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Czy Polska powinna starać się o odszkodowanie od Niemiec?

 - Myślę, że sprawa jest oczywista i większość tych, którzy zabierają głos, uważają, że tak – mówi prof. Włodzimierz Suleja, Poranny Gość RR

Prof. Suleja uważa za błąd, również polityczny, że ta kwestia nie była podnoszona w wolnej Polsce po roku 1989.

Zapytaliśmy również o sprawę przedawnienia zbrodni. Niemieccy prawnicy z Bundestagu twierdzą, że te sprawy zostały wyregulowane w 1953 r. i ostatecznie w 1990r. Niektórzy polscy eksperci mówią o ludobójstwie, a ono się nie przedawnia.

- Oczywiście są to rzeczy nieporównywalne, ale nie ulega wątpliwości, że skoro zbrodnie np. z czasów II wojny światowej nie są przedawniane w świetle prawa, to realne roszczenia, które dotyczyły tego, w jaki sposób funkcjonujemy jako społeczeństwo, powinny być jednoznacznie stawiane i wsparte głosem społeczeństwa – dodaje prof. Suleja.

Pierwszym miastem, które 1 września zaatakowali Niemcy, był Wieluń. Miało to miejsce kilka minut przed atakiem na Westerplatte. Dlaczego więc narracja historyczna, nie tylko w Polsce, koncentruje się na Westerplatte?


Nad Wieluniem przeprowadzono „dywanowy nalot”. Był to jeden z ataków, które miały osłabić morale. Czy była to swoista zapowiedź sposobu prowadzenia wojny przez Niemców?

W Wieluniu zginęło wówczas 1200 osób, a ¾ miasta zostało zniszczone.


Do 2 września miasta miały czas na zmianę nazw ulic i obiektów w ramach dekomunizacji. Zdaniem prof. Sulei ta ustawa jest niezbędna

- Pozostawienie w obrębie świadomości społecznej, nawet na tabliczkach z nazwami ulic, osób, które na tego typu pamięć nie zasługują, to jest zanieczyszczanie tej przestrzeni.Rozpoczyna się nowy rok szkolny, a zmiany w szkolnictwie mają przynieść więcej lekcji historii. Jednym z postulatorów zwiększenia liczby godzin historii był prof. Suleja.

- Jestem ciekaw swoistego eksperymentu, jaki proponujemy polskiej szkole, żeby w IV klasie rozpoczynać od przywołania listy bohaterów, z których możemy być dumni i z których młody człowiek w wieku lat 10 również powinien być dumny – dodaje prof. Suleja.

Posłuchaj całej rozmowy:Rozmawiał Krzysztof Kunertradio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina