Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

„Polonia Cantans” - po raz siódmy

09.08.2017 08:18   | dodał: PJ
„Polonia Cantans” - po raz siódmy
  fot. Marek Zygmunt
Już po raz siódmy Fundacja „ Polskie Gniazdo zorganizowała Letni Festiwal Kultury „ Polonia Cantans”. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawowali : metropolita wrocławski ks. abp. Józef Kupny oraz ordynariusz diecezji świdnickiej ks. bp. Ignacy Dec, a medialny : Katolickie Radio Rodzina i „ Niedziela Wrocławska”.

Większość koncertów odbyła się we wrocławskiej świątyni p.w. Najświętszej Maryi Panny na Piasku, a ostatni finałowy w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niemczy. Tematyka podejmowana przez wykonawców, wśród których byli m.in.: Zespół Muzyki Sakralnej „ Lumen”, Polski Teatr Historii, Danuta Gołdon-Legler, Grażyna Zielińska Wojciech Popkiewicz, Andrzej Płonczyński, Mirosław Gąsieniec oraz poeci zrzeszeni w Katolickim Klubie Literackim „ Źródło”i we wrocławskim Kole Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta nawiązywała przede wszystkim do : 300 rocznicy ozdobienia koronami papieskimi obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej i 100-lecia Objawień Fatimskich. A całość pięknie poprowadzili Jadwiga Zubilewicz i Jerzy Ziomek z Fundacji „ Polskie Gniazdo”.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. sprawowanej w intencji wykonawców i organizatorów festiwalu w kościele w Niemczy ks. bp. Ignacy Dec podkreślił m.in., że dzisiaj jest potrzebna modlitwa z naszej strony, bo losy świata nie tylko zalezą od polityków, ale przede wszystkim od Boga, który nami kieruje, od tych, którzy się modlą. Oni na prawdę zmieniają świat. A Matka Boża Fatimska wskazała nam na ogromne znaczenie Modlitwy Różańcowej. - Bądźmy tymi, którzy pamiętają o tych słowach „ Panie dobrze nam tu być, dobrze nam być z Tobą. Jego słuchajcie”. Nie zapominajmy również o słowach nadziei, opieki Bożej „ Stańcie, nie lękajcie się. Ja jestem, ja Was kocham, ja za Was oddałem życie, ja jestem z Wami po wszystkie dni, aż do końca świata”- apelował kończąc homilię ks. bp. Ignacy Dec.

Po Mszy św. odbył się ostatni festiwalowy koncert, w którym wierni wysłuchali „ Kantaty o Świętej Jadwidze Śląskiej” skomponowanej przez znanego dolnośląskiego twórcę prof. Mirosława Gąsieńca z wrocławskiej Akademii Muzycznej. Gromkimi brawami nagrodzono nie tylko jej kompozytora, ale i wszystkich wykonawców tego jadwiżańskiego dzieła muzycznego. Dziękując za wspaniały koncert Pasterz Kościoła Świdnickiego podkreślił, że w tej kantacie doskonale ukazano teksty biblijne, które pięknie uwydatniły takie cechy św. Jadwigi Śląskiej jak : miłosierdzie, serce dla biednych, pokorę w przyjmowaniu woli Bożej, postawę cierpienia i Jej rozmodlenie.

Marek Zygmuntradio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina