Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Nie zabrali im mieszkania, ale zabrali dzieci [AKTUALIZACJA]

07.08.2017 15:32   | dodał: MC
Nie zabrali im mieszkania, ale zabrali dzieci [AKTUALIZACJA]
  Fot. MC/RR
Niecały miesiąc temu informowaliśmy o trudnej sytuacji lokatorów w kamienicy przy Placu Uniwersyteckim 7 we Wrocławiu. Najpierw grożenie eksmisją, teraz odebrano im dzieci. Co dalej w tej sprawie ?

Przypomnijmy, prace remontowe, które rozpoczęły się w tej lokalizacji wymuszały na mieszkańcach przeprowadzkę. Jednak dwie rodziny pozostały w swoich mieszkaniach. Według jednej z nich miasto zaproponowało niemal czterokrotnie mniejsze lokum. Władze powołując się na niewielkie zadłużenie mieszkańców dwukrotnie wystosowały - poprzez policję - żądania opuszczenia miejsca zamieszkania. Jednak bez wyroku sądu nie były one wiążące. Z kolei mieszkańcy zgłosili sprawę do sądu i w tym samym czasie prace remontowe w kamienicy zostały wstrzymane.

O sprawie pisaliśmy tutaj

Dziś ponownie odwiedziliśmy sześcioosobową rodzinę, która nadal mieszka w remontowanej kamienicy, a którą spotykają kolejne przykrości.

Mówiła mieszkanka Beata Z.

Ale to niejedyne problemy mieszkańców. Dziś (07.08) ze względu na warunki jakie powstały podczas remontu, rodzinie zostały odebrane dzieci - zaznacza pani Beata:Była u nas kurator w celu przeprowadzenia wywiadu środowiskowego i nie stwierdziła, żadnych zaniedbań wychowawczych z naszej strony – dodaje zszokowana mieszkanka:Zapytaliśmy panią Beatę, co teraz dzieje się z jej dziećmi?Kobieta podkreśla, że chciałaby tylko, aby miasto zapewniło jej godne warunki mieszkaniowe:Pani Beacie została zabrana trójka dzieci – półroczna wnuczka i dwie córki w wieku 6 i 12 lat. Do tematu będziemy powracać.

Niestety na razie nie udało nam się skontaktować z rzecznikiem Sądu Rejonowego we Wrocławiu, aby otrzymać komentarz do tej sprawy.

Aktualizacja (08.08)

Podajemy pełny komunikat rzecznika prasowego Sądu Okręgowego we Wrocławiu

w sprawie wydanych w dniu 4 sierpnia 2017 r. Postanowień Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieścia we Wrocławiu III Wydział Rodzinny i Nieletnich o umieszczeniu małoletnich Oliwii W. ur. w 2011 roku, Sary Z. ur. w 2005 r. oraz Nikoli W. ur. w 2017 r., zamieszkałych we Wrocławiu przy Placu Uniwersyteckim 7 w instytucjonalnej pieczy zastępczej w trybie natychmiastowym.

Do Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieścia we Wrocławiu wpłynęło zawiadomienie Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu, z którego wynika, że w budynku położonym przy placu Uniwersyteckim 7 przebywa troje małoletnich dzieci w wieku od 6 miesięcy do 9 lat, pomimo, że obecność kogokolwiek w tym lokalu naraża na utratę zdrowia lub życia. Zgodnie bowiem z decyzją z dnia 3 lipca 2017 roku Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Wrocławia w budynku położonym przy placu Uniwersyteckim 7 stwierdzono znaczące uszkodzenia konstrukcyjne oraz nakazano zawiadomić przebywające tam osoby o stanie zagrożenia i zakazie wstępu do budynku.

Pomimo podjęcia stosownych działań Grzegorz W. i jego konkubina Beata Z. nadal przebywają ze swoimi małoletnimi dziećmi Oliwią W. i Sarą Z. w przedmiotowym budynku. Wraz z nimi zamieszkuje Agnieszka W., będąca córką Grzegorza W. ze swoją małoletnią córką Nikolą W. Wszyscy odmawiają jego opuszczenia pomimo wskazania im lokalu, w którym mogą zamieszkać. Zarząd Zasobu Komunalnego zawiadomił także Prokuraturę o możliwości popełniania przestępstwa z art. 160 par. 2 kk przez Beatę Z. i Grzegorza W. oraz Agnieszkę W. na szkodę ich małoletnich dzieci.

Podczas wywiadu kuratora przeprowadzonego w dniu 14 lipca 2017 roku ustalono, że Beata Z. i Grzegorz W. nie płacą czynszu za zajmowany lokal.

Wyrokiem zaocznym Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Śródmieścia we Wrocławiu z dnia 29 listopada 2016 roku nakazano eksmisję Grzegorzowi W. i Beacie Z. oraz Agnieszce W. z lokalu położonego przy placu Uniwersyteckim 7.

Kurator zobowiązał uczestników do zapewnienia małoletnim bezpiecznych warunków mieszkaniowych. Dodatkowo Beata Z. zapewniła kuratora, że przewiezie swoje małoletnie dzieci do rodziny na wieś. W celu zweryfikowania czy uczestnicy postępowania wykonali zobowiązanie i zapewnili dziecku odpowiednie, tj. bezpieczne warunki mieszkaniowe Sąd zlecił wywiad Policji.

Z informacji uzyskanej od Policji podczas wizyty w dniu 2 sierpnia 2017 roku wynika, że małoletnie dzieci nadal przebywają w przedmiotowym lokalu.

W ocenie Sądu, na podstawie dotychczas zgromadzonych dowodów, należy przyjąć, że sprawowanie opieki przez rodziców małoletnich winno zostać poddane kontroli do czasu zakończenia toczącego się postępowania.

---------------------

Odwiedziliśmy Zarząd Zasobu Komunalnego i poprosiliśmy o wyjaśnienie, czy faktycznie zarząd groził eksmisją rodzinie zamieszkującej przy Placu Uniwersyteckim 7 ?Mówiła rzecznik prasowy - Urszula Hamkało.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję, że przebywanie w tym budynku grozi śmiercią. Po otrzymaniu tej informacji zgłosiliśmy sprawę do prokuratury, gdyż rodzice nadal nie chcą opuścić mieszkania, a przy okazji poinformowaliśmy sąd rodzinny, że w budynku przebywają również nieletnie dzieci – podkreśla rzecznik:Nie możemy pozwolić na to, żeby dorośli decydowali za dzieci w sytuacji zagrożenia ich życia – kontynuuje Urszula Hamkało:Urzędnicy nie mieli żadnej informacji o tym, że w mieszkaniu przebywa sześcioosobowa rodzina:Rodzina zaznacza, że nie mogła przenieść się do lokali, które wskazało im miasto gdyż, nie spełniały one podstawowych norm mieszkalnych i nie były zbliżone standardem do mieszkania, w którym teraz przebywają.

Co na to zarząd?Proces wykwaterowania mieszkańców na czas remontu rozpoczęliśmy już 10 lat temu – zaznacza rzecznik:Rodzina przekazywała również, że informacja o rozpoczęciu remontu nigdy do niej nie dotarła. Urszula Hamkało podkreśla, że nie jest to możliwe, aby rodzina o remoncie nic nie wiedziała, gdyż urząd posiada zwrotne dokumenty, w których była informacja, że jest zaplanowany remont kamienicy i trwa proces wykwaterowania mieszkańców.

Temat na bieżąco będzie aktualizowany.Kolejne informacje w tej sprawie dostępne są tutaj: http://www.radiorodzina.pl/wiadomosci/17434/

Inf. wł. MC/RRradio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina