Grupa Johanneum

Duszpasterstwo pod górę, czyli nowe wieści ze Ślęży (GALERIA ZDJĘĆ)

07.08.2017 15:08 Krzysztof Kunert

 

Duszpasterstwo pod górę, czyli nowe wieści ze Ślęży (GALERIA ZDJĘĆ)

 

Odkrycie tajemniczej groty, dalszy remont świątyni oraz rozwój duszpasterstwa turystycznego i młodzieżowego – „My tu nie próżnujemy” mówi ks. Ryszard Staszak, proboszcz z Sulistrowic.

Tajemnicza grota

Trwają dalsze działania renowacyjne związane z remontem kościoła na szczycie Ślęży - Kontynuujemy prace związane z odwodnieniem kościoła oraz fugowaniem ścian zewnętrznych – mówi ks. Ryszard Staszak, proboszcz parafii w Sulistrowicach. 

Jednocześnie trwają prace w odkrytej kilka miesięcy grocie u podstawy świątyni – Grota Bolka II, którą odsłoniliśmy w zeszłym roku wymagała sporych nakładów - opowiada kapłan - Przede wszystkim trzeba było wzmocnić ją żelbetowymi przyporami, na które wykorzystaliśmy 80 ton betonu, a które trzeba było zakotwiczyć 2 metry w głąb. Dodatkowo musieliśmy odtworzyć zniszczone łuki stanowiące strop pomieszczenia, których stan mógł spowodować zawalenie schodów prowadzących do świątyni. Ks. Staszak mówi, że prawdopodobnie grota była dawnej główną bramą do zamku (patrz zdjęcia w galerii), którego historia sięga czasów sprowadzonego tu zakonu augustianów. To właśnie do tej tradycji nawiązywać będzie powstający dla świątyni stół ołtarzowy, w szczególności do ślężańskich lwów z kościołów w Starym Zamku i Sobótce - Z tą różnicą, że nie chciałem lwów podobnych do niedźwiedzi, zależało mi  aby były bardziej realne, współczesne, a przez to czytelniejsze dla wszystkich – dodaje kapłan. Na lwach spoczywać będzie płyta ołtarzowa, a mensę podpierać będzie także trzeci element, palma. 

ZOBACZ ZDJĘCIA 

Ten oryginalny pomysł  nawiązuje do podobnego rozwiązania, które od lat sprawdza się w sanktuarium w Sulistrowiczkach. Tam ołtarz podtrzymują ślężańskie niedźwiedzie. Nad całością tych prac czuwa rzeźbiarz z Dzierżoniowa, Stanisław Taraszczuk.

Prace wewnątrz świątyni

W najbliższym czasie świątynię czeka renowacja ścian wewnętrznych  oraz remont chóru - My tu nie próżnujemy- śmieje się proboszcz i z dumą prezentuje zmiany wewnątrz świątyni. W głównej części ołtarza od niedawna znajduje się figura Matki Bożej Ślężańskiej autorstwa Andrzeja Bukowskiego, artysty z Kościeliska oraz ikona Matki Bożej i św. Elżbiety wykonana w dawnej technice w blasze miedzianej Stanisława Pawłowskiego z Nowogrodu Wołyńskiego, zaś w ołtarzu bocznym znajduje się zrealizowana w ten sam sposób ikona Matki Bożej Ślężańskiej nawiązującej do Madonny Zobtenberg. 

Spotkanie Młodych już we wrześniu

Obok prac materialnych proboszcz z Sulistrowic wraz z wikarym, ks. Jakubem Bartczakiem rozwijają duszpasterstwo turystyczne i młodzieżowe – Zaczynają do nas przyjeżdżać grupy z całej Polski, ostatnio zwłaszcza ze Śląska, a także z zagranicy – mówi kapłan - Księża mogą sami odprawić na szczycie czy w sanktuarium dla swoich grup Msze św., jesteśmy otwarci i chętnie udzielamy na to zgody – dodaje gospodarz. We wrześniu br. Ślęża kolejny raz ugości młodzież z archidiecezji wrocławskiej. Pomysł abp. Józefa Kupnego, aby w święto św. Stanisława Kostki, organizować coroczne Spotkania Młodych na szczycie Ślęży w zeszłym roku przyciągnął kilka tysięcy osób. Przygotowania, nad którymi czuwa ks. Jakub, idą pełną parą.

Plany na przyszłość

Od kilku miesięcy przy parafii w Sulistrowicach działa Stowarzyszenie na Rzecz Ośrodka Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej „Tabor”. Mamy różne plany z nim związane – mówi ks. Staszak – ale głównym celem jest budowa przy kościele na szczycie Ślęży prężnego ośrodka, który przypominałby o roli chrześcijaństwa na Ziemi Ślężańskiej a także pokazywał przedchrześcijańskie tradycje związane z tym regionem. Jest o czym opowiadać. Znając upór i zaangażowanie sulistrowickich duszpasterzy, plany te mogą się zrealizować szybciej niż myślimy.

 Krzysztof Kunert

ZOBACZ ZDJĘCIA: