Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

VII Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich w Świątnikach (16 -17.09)

21.07.2017 13:53   | dodał: PJ
VII Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich w Świątnikach (16 -17.09)
  fot. mat. prasowe
Pod hasłem „Nauczycielom na Kresach Wschodnich” w trzeci weekend września po raz kolejny spotkają się na Dolnym Śląsku rozrzuceni po całej Europie byli mieszkańcy Kresów Wschodnich i ich przyjaciele. W tym roku organizatorzy chcą oddać hołd cichym bohaterom w ciężkiej pracy na Kresach - nauczycielom.

Wielu z nich w momencie wybuchu II wojny dało świadectwo ofiary własnego życia i dziś niewielu już pamięta, że do 1939 r. to oni tworzyli w ciężkiej codziennej pracy etos kultury Kresów nad Dniestrem i Zbruczem, Horyniem i Słuczą, Prypecią i Wilią. To oni przez swoją pracę zatrzymali rusyfikację wschodnich ziem Rzeczpospolitej i stworzyli fenomen pokolenia Kolumbów. Szacunkowo można przyjąć, że w wyniku różnych form działań śmierć poniosło kilka tysięcy polskich nauczycieli oraz co najmniej dwukrotnie więcej członków ich rodzin. Tysiące trafiły na Syberię, do lasu katyńskiego i szlaki Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie a ich groby rozrzucone są po całym świecie, mówi rzecznik Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej i historyk Jerzy Rudnicki


Odbywające się od siedmiu lat spotkania w podślężańskiej wsi Świątniki przy Cudownym Obrazie NMP Bolesnej z Niewirkowa na Wołyniu są wydarzeniem obejmującym nie tylko region dolnośląski. Przybywają na nie Narody Kresów na czele z Ukraińcami i Czechami, Niemcami i Olendrami, Ormianami i Żydami.

Elementem towarzyszącym są zawsze konferencje popularnonaukowe, wystawy i uroczyste msze święte z oprawą Wojska Polskiego oraz z udziałem polskiego episkopatu i duchowieństwa z Kresów Wschodnich. W poprzednich latach zostali upamiętnieni m.in. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, Żołnierzy Cichociemnych na Kresach, 27 Wołyńską Dywizję Piechoty Armii Krajowej,Narody Kresów. W sposób szczególny każdego roku  organizatorzy pamiętają o Ofiarach Ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Pierwszy dzień w Świątnikach ma być poświęcony pamięci Czechom na Wołyniu.

W trakcie uroczystości odbędą się: konferencja popularnonaukowa pt. "Nauczyciel na Kresach" z udziałem dzisiejszych nauczycieli pracujących za naszą wschodnią granicą, wystawa pt. „Nauczyciel na Kresach wschodnich 1918-1939”, uroczysta msza św. w intencji Ofiar i ich rodzin, apel wojskowy z udziałem Wojska Polskiego oraz orkiestry. Odsłonięty zostanie także Pomnik Pamięci, w którym znajdzie się ziemia z mogił  zamordowanych nauczycieli w Katyniu, Monte Cassino, na Wołyniu i dalekiej Syberii. W niedzielę pomnik zostanie odsłonięty pamięci Nauczycielstwa polskiego na Kresach Wschodnich. Pomnik ma być drogowskazem życiowym dla dzisiejszych i przyszłych pokoleń nauczycieli w naszym kraju. W związku z tematem spotkanie "Nauczyciel na Kresach Wschodnich" organizatorzy zwracają się z prośba do rodzin nauczycieli  z Kresów Wschodnich o pomoc w organizacji wystawy i udostępnienie zdjęć i materiałów pamiątkowych.

Spotkanie odbędzie się 16-17 września. Organizatorami wydarzenia są Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, Środowisko Wrocławskie 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz parafia św. Józefa w Nasławicach. Patronat nad wydarzeniem objęli ks.abp Józef Kupny, metropolita wrocławskioraz Dolnośląski Kurator Oświaty - Roman Kowalczyk.

inf. wł/mat.prasowe

radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina