Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Powódź, która odmieniła Wrocław [FELIETON, WIDEO]

07.07.2017 13:40   | dodał: KK
Powódź, która odmieniła Wrocław [FELIETON, WIDEO]
  Fot. Andrzej Mas
Najpierw był Kongres. Było to pierwsze od wielu lat międzynarodowe wydarzenie, które do Wrocławia ściągnęło przedstawicieli wszystkich kontynentów. Osoba Jana Pawła II, tłumy chrześcijan z różnych zakątków Ziemi sprawiły, że Wrocław na kilka dni stał się stolicą chrześcijaństwa, a oczy całego świata kupione były na nas. Kilka tygodni później świat znów patrzył na stolicę Dolnego Śląska. Wkrótce po Kongresie Wrocław zalała wielka woda, a miasto zmuszone zostało zmierzyć się z żywiołem, jakiego wcześniej tu nie było.

Do Wrocławia najwyższa fala powodziowa zaczęła docierać w sobotę 12 lipca. Ostatecznie zalana została blisko połowa miasta m.in. stacja uzdatniania wody, archiwum sądowe, wysypisko śmieci na Maślicach. Szczególnie zniszczony został Kozanów, gdzie woda sięgała miejscami pierwszego piętra, podobnie było na Rakowcu. Walkę z powodzią zaangażowali się masowo wrocławianie. Ich mobilizacji i zdolności do samoorganizacji miasto zawdzięcza bardzo wiele. To dzięki nim uratowany został prze zalaniem m.in. Ostrów Tumski i wiele innych dzielnic. Sam osobiście zaangażowałem się w obronę Karłowic obserwując ukradkiem uwijających się na wałach franciszkanów z proboszczem, o. Antonim na czele. Dziś jadąc Mostem Trzebnickim w stronę centrum po lewej stronie widać krzyż upamiętniający powódź i solidarną postawę mieszkańców dzielnicy. 

A postaw solidarności było wówczas naprawdę wiele. Dość napisać, że Wrocławiu ułożono od 300 do 480 tysięcy worków z piaskiem. Napełniane były piaskiem nie tylko z piaskowni, ale także przygotowanym do remontów ulic w różnych częściach miasta, piaskownic, wykorzystywano także ziemię z trawników. Worki w najbardziej zagrożonych miejscach – zwłaszcza w pierwszych dniach walki - układali głównie gromadzący się spontanicznie ludzie kierując się zdrowym rozsądkiem i  komunikatom podawanym w radiu i telewizji. Wg powszechnej opinii socjologów i znawców historii Wrocławia to właśnie powódź w 1997 r. obok Kongresu i wcześniejszych strajków w karnawale Solidarności była kamieniem milowym w budowaniu powojennej tożsamości naszego miasta i uznaniu go przez mieszkańców za „swoje”. Odrębnym tematem jest też niespotykana skala pomocy i zwykłej ludzkiej życzliwości, w tym działalności Caritas, jakiej udzielali sobie wrocławianie już po przejściu wielkiej fali.

ZOBACZMY ARCHIWALNE WIDEO (materiał Z.Maj -VHS)


Powódź tysiąclecia to potoczna nazwa powodzi, która nawiedziła w lipcu 1997 r. Polskę, Czechy, Niemcy, Słowację oraz Austrię, W jej wyniku życiu straciło 114 osób, w tym a na terenie Polski zginęło 56 osób, a szkody w naszym kraju oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów.

Krzysztof Kunertradio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina