Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Msza Św. i Centralna Procesja Eucharystyczna w Uroczystość Bożego Ciała we Wrocławiu (WIDEO,homilia, zdjęcia)

15.06.2017 12:29   | dodał: JG
Msza Św. i Centralna Procesja Eucharystyczna w Uroczystość Bożego Ciała we Wrocławiu (WIDEO,homilia, zdjęcia)
  fot. Tomasz Lewandowski
Msza Święta w Katedrze, transmitowana przez TVP Polonia o godz. 10.00 rozpoczęła Uroczystość Bożego Ciała. Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski. Po Mszy Św. wyruszyła procesja z Katedry do Bazyliki św. Elżbiety w Rynku.

W 2017 roku dziękujemy Panu Bogu za 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który 20 lat temu odbył się we Wrocławiu. Będziemy także prosić Miłosiernego Ojca, przez Jego Syna, w Duchu Świętym, o błogosła­wieństwo dla naszej Ojczyzny, dla Kościoła Wrocławskiego, dla naszego Miasta i dla naszych rodzin. W ten sposób będziemy chcieli wyrazić naszą wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie oraz oddać cześć Jezusowi Eucharystycznemu, który z miłości do człowieka pozostał z nami w małej, białej Hostii. 

Do wydarzeń które miały miejsce w stolicy Dolnego Śląska 20 lat temu nawiązał w homilii Arcybiskup Józef Kupny.

ZOBACZ WIDEO


W homilii abp Józef Kupny, metropolita wrocławski odwołał się na początku do słów papieża Jana Pawła II, wypowiedzianych podczas Eucharystii w uroczystość Bożego Ciała we Wrocławiu i zwrócił uwagę na ich aktualność także dziś:

Zwrócił się także do wiernych z pytaniem, czy te wtedy oklaskiwane i entuzjastyczne przyjmowane wskazania papieża pozostały w nas do dziś, 20 lat później.

Abp Kupny odwołał się również do słów Ewangelii wg św. Mateusza, czytanej przy drugim Ołtarzu w trakcie procesji Bożego Ciała i wskazał, że Jezus dokonał rozmnożenia chleba po wschodniej stronie jeziora Galilejskiego, gdzie mieszkali poganie. Wskazał im przez to kierunek ich życia – zaznaczył abp Kupny:

Metropolita wrocławski dodał, że to wezwanie jest skierowane także do nas, szczególnie dziś, kiedy będziemy wychodzić na procesje Bożego Ciała. - Nie możemy cieszyć się Eucharystią spożywając ją jedynie we własnym gronie – mówił abp Józef Kupny.

Ksiądz arcybiskup przypomniał także modlitwę ekumeniczną w Hali Stulecia, będącą częścią programu 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, podczas której Ojciec Święty Jan Paweł II podkreślał, że tajemnica Eucharystii wzmacnia naszą wewnętrzną świadomość osobistego zjednoczenia z Chrystusem i rozbudza potrzebę pojednania z innymi oraz zachęcił, byśmy to przesłanie nieśli dalej dla kolejnych pokoleń.

POSŁUCHAJ CAŁEJ HOMILII:


W uroczystościach licznie wzięło udział Duchowieństwo i Wierni oraz Włodarze Miasta Wrocławia.

Po raz pierwszy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona była w 1247 roku w belgijskim Liege. Duży wpływ na powstanie uroczystości nazywanej świętem Bożego Ciała miały widzenia przełożonej klasztoru z Mont Cornillon koło Liege, Julianny de Retine, z których miała wynikać potrzeba ustanowienia specjalnego święta ku czci Eucharystii.
Bardzo szybko w uroczystość Bożego Ciała zaczęto organizować procesje eucharystyczne z wystawionym Najświętszym Sakramentem. Pierwsza wzmianka o tego typu procesji pochodzi z Kolonii z roku 1277. Od wieku XIV spotykamy się z nią w Niemczech, Anglii, Francji, Hiszpanii i w Mediolanie. Od wieku XV-go przyjął się w Niemczech zwyczaj procesji do czterech ołtarzy.
Po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się już w XIV-ym wieku w Płocku i we Wrocławiu.

inf.wł./rr/jg/mo/archidiecezja.wroc.pl./AudioKAIradio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina