Grupa Johanneum

Czarnecki w #PORANNYGOSC o relokacji imigrantów i rezolucji ws. Węgier

18.05.2017 09:49 Mateusz Oklasiński

 

Czarnecki w #PORANNYGOSC o relokacji imigrantów i rezolucji ws. WęgierFot. PJB/RR

 

W Europie ponownie wraca temat relokacji imigrantów. Polski rząd był przeciwny przymusowemu przyjmowaniu uchodźców.

Czy stanowisko Prawa i Sprawiedliwości w tej kwestii pozostaje niezmienne? Odpowiada Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Poranny Gość Radia Rodzina:

Naciski Komisji Europejskiej spowodowane są również tym, że rząd koalicji PO-PSL na szczycie Unii Europejskiej zgodził się na przyjęcie 12 tysięcy uchodźców.

- Zgodnie z międzynarodowym prawem, które nakazuje wręcz łączenie rodzin, jeżeli tego chcą, Polska musiałaby przyjąć dużo większą liczbę imigrantów – dodaje Czarnecki:

Ta kwestia przymusowa jest także dla uchodźców, oni wcale nie chcą przyjeżdżać do Polski – podkreśla wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego:

Stanowisko rządu popiera większość Polaków. Według ostatniego sondażu ­CBOS-u 74 proc. ankietowanych jest przeciwnych przyjmowaniu uchodźców. Innego zdania jest jedynie 23 proc. Polaków, niezdecydowanych zaś – 3 proc.

Z Porannym Gościem rozmawialiśmy również o stanowisku europosłów w sprawie przestrzegania demokracji na Węgrzech.

W projekcie rezolucji czytamy, że wydarzenia na Węgrzech doprowadziły w ostatnich latach do poważnego pogorszenia się sytuacji w zakresie praworządności, demokracji i praw podstawowych. Za dokumentem głosowało 393 europosłów, 221 było przeciw, a 64 wstrzymało się od głosu. Eurodeputowani PiS głosowali przeciwko rezolucji w sprawie uruchomienia art. 7 wobec Węgier.

- Oceniamy negatywnie politykę zagraniczną Orbana, jednak działamy na zasadzie solidarności, dziś Węgry, jutro Polska, pojutrze inne kraje - mówi europoseł Ryszard Czarnecki – wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- Uspokajam, że uruchomienie art. 7 jest niemożliwe do realizacji - dodaje wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

To jest nacisk propagandowych elit lewicowo-liberalnych i krajów, które są konkurencją gospodarczą Polski - puentuje eurodeputowany Czarnecki.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:Rozmawiała Patrycja Jenczmionka-Błędowska.