Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Kard. Grocholewski: Matka Boża chce naszego uzdrowienia i zbawienia

14.05.2017 09:55   | dodał: AN
Kard. Grocholewski: Matka Boża chce naszego uzdrowienia i zbawienia
  fot. ks. Daniel Marcinkiewicz
„Stojąc wobec Matki Najświętszej ‘Uzdrowienia chorych’ musimy sobie zdać sprawę z faktu, że i Ona chce tego, co Chrystus, chce przede wszystkim naszego uzdrowienia duchowego, wyzwolenia z grzechu i śmierci, chce naszego zbawienia” – powiedział 13 maja kard. Zenon Grocholewski w katedrze świdnickiej.
Uroczystą Mszę św. z racji koronacji obrazu Matki Bożej „Uzdrowienia Chorych” pod przewodnictwem legata papieskiego księdza kard. Zenona Grocholewskiego, byłego prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej, koncelebrowali kard. Henryk Gulbinowicz, arcybiskupi, biskupi, kapłani diecezjalni i zakonni. Obecni byli również kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej.

Eucharystię poprzedził w katedrze świdnickiej koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W homilii kard. Grocholewski zaznaczył, że Jezus, który tyle ludzi uzdrowił z różnych schorzeń, nie przyszedł na świat po to, aby uleczyć ludzi z ich różnorakich dolegliwości cielesnych, ale aby obdarzyć nas czymś dużo większym, by nas uzdrowić z grzechu, wyzwolić ze śmierci wiecznej, aby nas zbawić.

„Choroby są bowiem znakiem działania Zła na świeci i w człowieku. Jezus Chrystus przyszedł, aby pokonać Zło u korzenia” – mówił.

Następnie legat papieski wskazując na scenę uzdrowienia człowieka sparaliżowanego, opisaną w Ewangelii św. Marka (Mk 2, 1-12) tłumaczył, że Jezus dokonał fundamentalnego uzdrowienia w sensie zbawczym, dokonał tego, co było celem Jego przyjścia na świat.

„Pan Jezus dokonał uzdrowienia ciała, by udowodnić, że może dokonać dużo większego cudu, uzdrowienia duchowego. On po to właśnie przyszedł na świat, aby każdego człowieka uzdrowić duchowo, by otworzyć nam bramy życia wiecznej szczęśliwości” – podkreślał kard. Grocholewski.

Wskazując na koronowany obraz Matki Bożej „Uzdrowienia Chorych”, celebrans zauważył, że dzisiejszy świat jest chory na różne choroby.

„Nigdy nie było tyle wojen co obecnie, i są one coraz bardziej okrutne; zamachy terrorystyczne są coraz częstsze i coraz bardziej brutalne; w wielu częściach świata ma miejsce prawdziwe ludobójstwo, w samej tylko Syrii konflikt spowodował exodus 5 mln ludzi, podczas gdy innych 13,5 mln, z czego połowa to dzieci, które ciągle są w potrzebie” – mówił celebrans.

Mówiąc o chorobie moralnej, hierarcha zauważył, że niewolnictwo nie jest dzisiaj mniejsze, ani mniej nieludzkie niż w starożytności. „Na wielką skalę panoszy się handel kobietami i dziećmi, by wykorzystywać ich seksualnie w prostytucji, pornografii lub by służyły do przeszczepienia organów” – podkreślał, dodając, że: „niszczone są zasoby żywności, by utrzymać ceny, podczas gdy ludzie umierają z głodu; na zbrojenia, czyli produkcję narzędzi niszczenia i zabijania, wydaje się więcej pieniędzy, niż wystarczyłoby na zaspokojenie wszystkich głodujących na całej kuli ziemskiej”.

Wskazując na 100. rocznicę objawień w Fatimie celebrans zauważył, że to, co się wydarzyło w Portugalskiej wiosce jest „silnym wołaniem Matki Bożej o pokutę, nawrócenie, wiarę, modlitwę, by przemieniać rzeczywistość współczesnego świata, dręczonego chorobą potwornego zła, okrutnymi wojnami, prześladowaniami”.

Na zakończenie homilii kard. Grocholewski zachęcił, by świdnickie sanktuarium Matki Bożej „Uzdrowienia Chorych” było miejscem, w którym z coraz większą wiarą i ufnością wierni będą modlić się o zdrowie, ulgę w cierpieniu, siłę do znoszenia bólu. „Niech to miejsce będzie ośrodkiem silnego wołania wszystkich, by za przyczyną wspaniałej Matki i równocześnie przy naszym współdziałaniu, Bóg uleczył świat z chorób i słabości moralnych, które nękają sercami wielu chrześcijan” – spuentował hierarcha.

Bezpośrednio po homilii nastąpił obrzęd koronacji obrazu. Legat papieski poświęcił korony i nałożył je na skronie Pana Jezusa oraz Matki Bożej. Kardynałowi towarzyszył w tym momencie bp Ignacy Dec, biskup świdnicki, a także ks. prał Stanisław Chomiak i ks. prał. Jan Bagiński, wysłannicy Stolicy Apostolskiej na czas koronacji wizerunku Maryi w słońcu. Na koniec obrzędu wszyscy zebrani odśpiewali "Pod Twoją obronę" i przystąpiono do dalszej części liturgii.

Na zakończenie uroczystej Eucharystii kard. Zenon Grocholewski wręczył papieskie medale: srebrne bp. Ignacemu Decowi, biskupowi świdnickiemu i Komandorowi Mariuszowi Drapikowskiemu z Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, autorowi koron i sukienki dla obrazu Matki Bożej, jak również brązowe: bp. Adamowi Bałabuchowi, biskupowi pomocniczemu diecezji świdnickiej, ks. prał. Stanisławowi Chomiakowi, kanclerzowi Świdnickiej Kurii Biskupiej, ks. prał Janowi Bagińskiemu, emerytowanemu proboszczowi katedry i obecnemu proboszczowi, ks. prał. Piotrowi Śliwce.

W uroczystości wzięło udział 9 biskupów, ponad 100 kapłanów i blisko 2500 wiernych z diecezji świdnickiej i archidiecezji wrocławskiej.
 
inf., fot. ks. Daniel Marcinkiewicz - rzecznik kurii świdnickiej

radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina