Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Świdnica: koronacja obrazu Matki Bożej Świdnickiej „Uzdrowienie chorych” w dniu 100. rocznicy objawień w Fatimie

09.05.2017 09:35   | dodał: PJ
Świdnica: koronacja obrazu Matki Bożej Świdnickiej „Uzdrowienie chorych” w dniu 100. rocznicy objawień w Fatimie
  Ks. dr Daniel Marcinkiewicz
W stulecia objawień Matki Bożej w Fatimie, diecezja świdnicka postanowiła ukoronować słynący łaskami obraz Matki Bożej Świdnickiej, noszący tytuł: „Uzdrowienia chorych”, czczony od przeszło pięciu wieków w katedrze świdnickiej. Główne uroczystości odbędą się 13 maja 2017 r. w katedrze świdnickiej o godz. 11.00, którym przewodniczył będzie legat papieski ksiądz Kardynał Zenon Grocholewski, były prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.

Od XV wieku urzeczywistnia się w sposób dynamiczny kult Matki Bożej w kościele katedralnym pw. św. Stanisława Bpa i Męcz. i św. Wacława Męcz. w Świdnicy, gdzie w bocznej kaplicy umieszczony jest obraz przedstawiający Matkę Bożą Świdnicką z Dzieciątkiem Jezus na rękach.
Jak podają źródła od XVII wieku kult Matki Bożej rozszerza się szczególnie wśród osób chorych, które w modlitwie przed Jej wizerunkiem szukają szczególnej pomocy. Główną przyczyną wznowienia tegoż kultu, było cudowne uzdrowienie jezuity Franciszka Paravicinusa, pełniącego w tym czasie obowiązki nauczyciela w świdnickim gimnazjum jezuickim. W 1680 roku zgłosił się ochotniczo do opieki nad chorymi na dżumę w Kłodzku, gdzie również sam zachorował. Wzywając orędownictwa, i opieki Matki Bożej Świdnickiej, zakonnik ślubował, że jeśli wyzdrowieje, i powróci do pełni sił, będzie szerzył kult i cześć Matki Bożej. Cudownie uleczony wrócił do Świdnicy, gdzie w 1681 roku kazał obraz odnowić i umieścić w oszklonej gablocie. Wkrótce potem w 1684 roku ojciec Franciszek wyjechał na misje do Indii, zaś jego współbracia kapłani w latach 1686-1687 w dawnej kaplicy cechu rzeźników kazali zbudować ołtarz i umieścili w nim wizerunek Maryi.

W 2015 roku biskup Ignacy Dec, kierując list pasterski do wiernych diecezji, zachęcił ich do składania darów wotywnych i ofiar, które posłużyły w pewnej części do przyozdobienia koron i sukni dla Obrazu Matki Bożej w katedrze świdnickiej. Autorem projektu i wykonawcą wotów stał się Mariusz Drapikowski, bursztynnik z Gdańska, którego korzenie rodzinne wywodzą się z diecezji świdnickiej.
28 lipca 2016 roku Ojciec Święty Franciszek na zakończenie Mszy św. dziękczynnej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski na wałach Jasnogórskich, dokona poświęcenia koron i sukni na XIV wieczny cudowny Obraz Matki Bożej Świdnickiej – „Maria in sole”, czyli Maryja w słońcu.
Natomiast 17 października 2016 roku Pierwszy Biskup Świdnicki Ignacy Dec, dziękując Panu Bogu za dar peregrynacji Figury Matki Bożej Fatimskiej Pani w diecezji świdnickiej, a także dla upamiętnienia Roku Świętego Miłosierdzia dokonał nadania tytułu wizerunkowi Matki Bożej Świdnickiej, jako „Matki Bożej Uzdrowienia Chorych”.

11 marca br. Stolica Apostolska ogłosiła, że Papież Franciszek mianował emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, kard. Zenona Grocholewskiego swoim wysłannikiem na uroczystą koronację obrazu Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

Ks. dr Daniel Marcinkiewicz

radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina