Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

60. Święto Rzemiosła Dolnośląskiego

08.05.2017 14:01   | dodał: PJ
60. Święto Rzemiosła Dolnośląskiego
  fot. Agnieszka Wilk
Rzemieślnicy zrzeszeni w 37 cechach należących do Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej licznie przybyli do katedry wrocławskiej wraz ze swoimi pocztami sztandarowymi na Mszę św. inaugurującą obchody jubileuszowego 60 Święta Rzemiosła Dolnośląskiego.

W Eucharystii koncelebrowanej pod przewodnictwem delegata metropolity wrocławskiego ks. abp. Jozefa Kupnego i zarazem nowego kapelana rzemiosła archidiecezji wrocławskiej ks. kan. Pawła Cembrowicza transmitowanej przez Radio Rodzina uczestniczyli m. in : metropolita senior ks. kard. Henryk Gulbinowicz, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Paweł Wróblewski, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, Starosta Powiatu Wrocławskiego Roman Potocki.

W odczytanym w czasie Eucharystii specjalnym przesłaniu adresowanym do dolnośląskich rzemieślników krajowy duszpasterz ludzi pracy, metropolita wrocławski ks. abp. Józef Kupny podkreślił m.in., że 60 Święto Rzemiosła Dolnośląskiego jest hołdem dla wszystkich rzemieślników, którzy po II wojnie światowej przybyli na Dolny Śląsk by tworzyć podwaliny pod to z czego my dzisiaj korzystamy. - Praca jest jednym z pierwszych zadań jakie Bóg postawił przed człowiekiem dając Mu wielką moc zmieniania, udoskonalania i czynienia sobie tego świata poddanym. W ten sposób uczył człowieka niejako swoim współpracownikiem. Bóg do tego stopnia zaufał człowiekowi, że uczynił go odpowiedzialnym za ten świat, dał mu wolna rękę, pozwolił poprzez pracę czynić świat bardziej przyjazny ludziom. W ten sposób praca i ten kto ją wykonuje staje się szczególnym obrazem Boga. To nadaje szczególnego szlachectwa ludziom pracy- podkreślił w swoim liście ks. abp. Józef Kupny.

W okolicznościowej homilii Krajowy Kapelan Rzemiosła ks. kan. Krzysztof Rusiecki podkreślił m.in., że wśród tych, którzy niosą w swoim życiu talenty są właśnie rzemieślnicy z całego świata. Jego zdaniem niezwykle istotne jest to, byśmy ukształtowali drogę życia społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego w oparciu o wartości chrześcijańskie, które są niezmienne, mają swoją silę, którą przynosi nam Jezus Chrystus mistrz z Nazaretu, ten, który uczy nas prawdziwego mistrzostwa. Kaznodzieja zaznaczył w tym kontekście, że gdy mówimy o mistrzu z Nazaretu, to przed oczami ukazuje się nam patron rzemieślników św. Józef Rzemieślnik.

- Los rzemiosła budzi zainteresowanie przed wyborami, gdy prowadzona jest walka o głosy rzemieślników. A tymczasem do rzemiosła powinno się podchodzić jak do św. Józefa rzemieślnika, który był sprawiedliwy, prawy i pracowity, ale przy tym również głęboko zanurzony w Panu Bogu. A więc widzieć takiego człowieka, który niesie swoją pracą i trudem pozytywne zmiany w społeczeństwie- akcentował ks. K. Rusiecki. Dodał, że to wszystko sprawia iż ludzie rzemiosła zadają sobie pytanie o sens dalszej pracy, nauki oraz przekazywania wiedzy i umiejętności. Kaznodzieja wskazał, że w tej walce gospodarczej rzemiosło też musi mieć swoje znaczenie i swoich reprezentantów, ale potrzebuje także pomocy państwa i dobrych ustaw. Jego zdaniem istotna jest także jedność całego środowiska i dbanie o edukację, bo - jak powiedział -młodzież jest bardzo w zawodach rzemieślniczych potrzebna.

W czasie uroczystości odnowiono także uroczyście Akt Zawierzenia Rzemiosła Matce Bożej. A zabierając głos przed Błogosławieństwem prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński podkreślił, że 60 Święto Rzemiosła Dolnośląskiego jest znakomitym poświadczeniem pieczołowicie pielęgnowanej tradycji rzemieślniczej, poszanowania pracy, przywiązania rzemieślników do wiary chrześcijańskiej. Podziękował też metropolicie wrocławskiemu ks. abp. Józefowi Kupnemu za okazywaną dolnośląskiemu rzemiosłu życzliwość, mianowanego nowego kapelana rzemiosła archidiecezji wrocławskiej ks. kan. Pawła Cembrowicza. Słowa wielkiej wdzięczności skierował także pod adresem metropolity seniora ks. kard. Henryka Gulbinowicza, wielkiego przyjaciela środowiska rzemieślniczego. Laureata pierwszego tytułu „ Honorowego Mistrza Rzemiosła”. Podziękował także Radiu Rodzina za bezpośrednią transmisję tej Mszy św.

Po Eucharystii starszyzna cechowa, poczty sztandarowe przeszli prowadzeni przez Orkiestrę Reprezentacyjną Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu do siedziby Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego gdzie odbyła się uroczystość dekoracji zasłużonych przedstawicieli tego środowiska odznaczeniami resortowymi i rzemieślniczymi. M.in. za wybitne zasługi na rzecz edukacji młodzieży Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali : Zbigniew Ładziński, Janusz Molenda i Zygmunt Rzucidło, a Srebrną Odznakę „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”- Marian Fornalski. W sposób szczególny uhonorowano także Zygmunta Skrzypka, Starszego Cechu Rzemiosł Metalowych we Wrocławiu, który w tym dniu obchodził swoje 80-te urodziny.

Tekst: Marek Zygmuntradio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina