Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Dominikańska Szkoła Wiary: "Duch Święty w życiu Maryi" (20.05)

08.05.2017 11:39   | dodał: AN
Dominikańska Szkoła Wiary: "Duch Święty w życiu Maryi" (20.05)
  mat. prasowe
Dominikańska Szkoła Wiary we Wrocławiu zaprasza na swoje majowe spotkanie – w sobotę 20 maja o godz. 17.00 w starym refektarzu klasztoru Ojców Dominikanów we Wrocławiu (pl. Dominikański 2) dr Danuta Piekarz wygłosi wykład „Duch Święty w życiu Maryi”

„Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym.” (Łk 1,35). Duch Święty zadziałał w życiu Maryi bezpośrednio. Czy tylko w trakcie zwiastowania? Czy to On sprawiał, że umiała z ufnością przyjmować niezrozumiałe dla niej wydarzenia? Wgłębianie się w te kwestie to nie teologiczna sztuka dla sztuki, ale szukanie wzorca dla każdego wiernego. „Współpraca Maryi z Duchem Świętym, która uwidacznia się podczas zwiastowania i nawiedzenia, wyraża się w postawie bezwzględnej uległości wobec natchnień Pocieszyciela. Świadoma tajemnicy swego Boskiego Syna, Maryja pozwala się prowadzić Duchowi, by w należyty sposób wypełnić swe macierzyńskie posłannictwo. Jako prawdziwa niewiasta modlitwy, Dziewica prosiła Ducha Świętego, by dopełnił dzieła rozpoczętego przy poczęciu i by Dziecię wzrastało «w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi» (Łk 2, 52). Obecność Maryi pod krzyżem jest znakiem, że Matka poszła do końca bolesną drogą wytyczoną przez Ducha Świętego w słowach Symeona.” – powiedział św. Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 9 XII 1998 r. Polska duchowość maryjna jest bardzo żarliwa, ale też często czułostkowa. Jak możemy wzorować się na Maryi w jej relacji z Duchem Świętym? Jak możemy otworzyć się na niego tak, jak ona? Maryja może być wzorem relacji z Duchem Świętym w podwójnym znaczeniu: w wymiarze samych relacji, oraz w wymiarze uzyskanego do Niego podobieństwa. Znaczy to, że nie tylko wypracowała pewne więzi, lecz wcieliła w siebie, w swoje życie, niezwykłe podobieństwo do Ducha.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Po wykładzie będzie możliwość zadawania pytań i dyskusji. Program wykładów na cały 2017 rok oraz nagrania poprzednich wykładów znaleźć można na stronie internetowej Szkoły – www.dsw.wroclaw.dominikanie.pl. Program roczny dostępny jest też na profilu Facebookowym wrocławskiej DSW.

Danuta Piekarz – doktor teologii biblijnej, italianistka, wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II i w dominikańskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie; konsultorka Papieskiej Rady ds. Świeckich, od wielu lat współpracuje z salwatoriańskim Centrum Formacji Duchowej w Krakowie jako tłumaczka i prelegentka; w ostatnim czasie ukazały się jej książki: „Słowo, które stwarza. Medytacje nad Starym Testamentem”, „Apokalipsa. Przesłanie na nasze czasy”, „Z Mojżeszem do Ziemi Obiecanej”, „Paweł zdobyty przez Miłosierdzie”.radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina