Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Metropolita Wrocławski: Konieczne jest przycinanie gałęzi zła [RELACJA Z WROCŁAWSKICH OBCHODÓW]

03.05.2017 21:03   | dodał: KK
Metropolita Wrocławski: Konieczne jest przycinanie gałęzi zła [RELACJA Z WROCŁAWSKICH OBCHODÓW]
 
Eucharystią koncelebrowaną w naszej katedrze pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego ks. abp. Józefa Kupnego uczczono święto Królowej Polski oraz 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Zabierając głos na początku Mszy św. proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Paweł Cembrowicz podkreślił, że dzisiejsze święto staje się szczególną okazją do wdzięczności za Ojczyznę, całą jej historię i kulturę. - Gromadzimy się zatem, by przy Pańskim Ołtarzu za przyczyną Maryi Królowej Polski by dziękować za Polskę, za tych wszystkich, którzy oddawali swoje siły i życie  dla Ojczyzny. Gromadzimy się, aby patrzeć na nasze dzisiaj i jutro, powierzając siebie i wszystkich Polaków Bożej Opatrzności, zawierzając Bożą przyszłość Polski przez ręce Tej, która spogląda na nas z jasnogórskiego wizerunku- wskazywał ks. kan. P. Cembrowicz

W homilii Ksiądz Arcybiskup  podkreślił, że tytuł Maryi jako królowej Polski jest związany z krzewioną od stuleci Jej szczególną czcią okazywaną zwłaszcza wizerunkowi Matko Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze i Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Wskazał, że  naród polski wybrał sobie Maryję za Królową. A przełomowe znaczenie dla utrwalenia się kultu maryjnego  na ziemiach polskich miały śluby Jana Kazimierza złożone 1 kwietnia 1656r. w katedrze lwowskiej. Wskazał dalej, że po odzyskaniu w roku 1920 niepodległości  Episkopat Polski ponownie wybrał  Maryję na Królową Polski. Od 1923r. uroczystość ta obchodzona jest właśnie  3 maja.

POSŁUCHAJ CAŁEJ HOMILII

Ksiądz Arcybiskup stwierdził, że jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku był Milenijny Akt Oddania Polski dokonany 3 maja 1966 roku. Te akty oddania były często powtarzane na Jasnej Górze, w naszych świątyniach, w katedrach.

- Kiedy dzisiaj w katedrze wrocławskiej oddajemy cześć Matce Boga Królowej Polski, to wchodzimy w całe to dziedzictwo, które  przed tysiącem lat Apostołowie Dobrej Nowiny zapoczątkowali stawiając na naszej ziemi Krzyż, znak Zbawienia i nadziei. Wchodzimy w dziedzictwo ukształtowane obecnością Matki Chrystusowej w naszej Ojczyźnie. Ona zawsze trwała pod Krzyżem naszego narodu, zawsze nam towarzyszyła, w Niej czciliśmy Królową o Matczynym sercu- akcentował kaznodzieja. Dodał, że dzisiaj, tak jak nasi przodkowie pragniemy oddać Jej całkowicie naszą umiłowana Ojczyznę na kolejne tysiąclecia. Dlatego tak jak w Akcie Milenijnym prośmy „ Czyń z nami co chcesz”. Pragniemy wykonać wszystko czego zażądasz, byleby tylko Polska po wszystkie wieki zachowała nieskażony skarb wiary świętej.

Nawiązując  do 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja kaznodzieja  zauważył, że Jej twórcom wcale nie było łatwo, bo uchwalenie tej konstytucji zakładało rezygnację ze stanowczego egoizmu. A to niektórych bolało i musiało boleć. A jednak kiedy dzisiaj wspominamy tamto wydarzenie jesteśmy po prostu dumni, bo ono ukierunkowało także poniekąd nasze dzisiejsze myślenie o Ojczyźnie, o Jej dobru.   

- Tak jak w naszym życiu indywidualnym, duchowym tak i w życiu społecznym konieczne jest przycinanie gałęzi zła. One zagłuszają dobro, nie pozwalają się mu swobodnie rozwijać, zniekształcają obraz nas samych, obraz dzisiejszej Rzeczypospolitej Polskiej. I dlatego nie bójmy się, nawet jeśli to boli, wymaga wyrzeczeń, zaangażować się w budowanie dobra wspólnego naszej Ojczyzny, na miarę naszych oczekiwań, aspiracji. Niech wysiłek naszych przodków, uwieńczony uchwaleniem Konstytucji 3 Maja będzie dla nas zachętą i przykładem, także w pokonywaniu trudności. I niech w tym trudzie towarzyszy nam wstawiennictwo i opieka Naszej Matki, Królowej Polski- apelował kończąc homilię ks. abp. Józef Kupny. 

Mszę św.  poprzedził Apel Pamięci i złożenie kwiatów przy Pomniku Konstytucji 3 Maja znajdującym się przy Rotundzie Panoramy Racławickiej. Zabierając głos w czasie tej uroczystości wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak  podkreślił, że ten dokument  spowodował nowego ducha wolności w polskim narodzie. I dlatego za to dzisiaj dziękujemy twórcom Konstytucji 3 Maja. Ale niestety nasza odwaga, chęć bycia gospodarzem we własnej Ojczyźnie , wybicia się na podmiotowość spowodowała reakcję naszych sąsiadów; na 123 lata Polska została wymazana z map świata. I z każdej historii, również z tej z końca XVIII wieku powinniśmy wyciągać wnioski. A one wydają się oczywiste. Nie każdy kto deklaruje, że jest przyjacielem- jest nim w rzeczywistości. Nie wszyscy, którzy twierdzą, ze przedkładają dobro Rzeczypospolitej nad własne, mówią prawdę. Tego uczy historia zaborców, historia targowiczan.

 Dlatego zdaniem wojewody dolnośląskiego niezwykle istotne jest to, żeby polski naród polityczny miał świadomość swoich praw i obowiązków wobec własnej Ojczyzny. Naród powinien kierować się myślą dobra wspólnego, czuć się współgospodarzem własnej Ojczyzny. Tylko na takim fundamencie zbudujemy przyszłość naszego kraju. I dziś powinniśmy sobie życzyć obywateli świadomych, których interesuje los własnego państwa. Nie udało się obronić reform Konstytucji 3 Maja, ale pokazaliśmy, ze Polacy są w stanie wyjść nawet z najgłębszego kryzysu, z wewnętrznych podziałów - akcentował wojewoda Paweł Hreniak.

Tekst i zdjęcia: Marek Zygmunt


radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina