Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Wrocławskie ZOO zbiera na szpital w Aleppo

13.04.2017 17:13   | dodał: MO
Wrocławskie ZOO zbiera na szpital w Aleppo
 
W Wielki Czwartek kolejna skarbona na datki dla szpitala św. Ludwika w Aleppo stanęła we Wrocławiu. Przez 3 miesiące będzie okazja, aby pomóc szpitalowi w Aleppo wrzucając datki na terenie wrocławskiego ZOO. Skarbona została umieszczona w AFRYKARIUM - najchętniej odwiedzaną częścią wrocławskiego ZOO, które odwiedza w sezonie nawet do 8 tys. osób dziennie.

Jak mówi koordynator projektu  "DAR DLA ALEPPO" ks. Cezary Chwilczyński dyrektor Radia Rodzina: "Inicjatywa ta rozpoczęta przez abp Józefa Kupnego metropolitę wrocławskiego zatacza coraz szersze kręgi. Coraz więcej ludzi dobrej woli i instytucji chce wspierać szpital w Aleppo, aby pomóc lekarzom leczyć chorych i cierpiących. Dziś w Wielki Czwartek dziękuję szczególnie dyrektorowi wrocławskiego ZOO za ten gest solidarności z ofiarami wojny w Syrii".


Celem akcji jest zebranie funduszy na  wyposażenie sali operacyjnej szpitala św. Ludwika w Aleppo – jednego z ponad 100 w Syrii, które zostały zniszczone w czasie wojny. Lekarzom z największego miasta w Syrii brakuje wyposażenia, bez którego nie są w stanie pomagać chorym i cierpiącym. – To bardzo ważne, aby pacjenci, zwłaszcza dzieci, miały bezpośredni dostęp do opieki medycznej w swoim mieście. Pamiętamy, jak wiele sprzętu medycznego trafiało do naszych polskich, dolnośląskich, wrocławskich szpitali z Europy Zachodniej, zwłaszcza w latach 80., kiedy w naszej służbie zdrowia brakowało niemal wszystkiego. Dziś otwórzmy nasze serca, aby pomóc lekarzom w Aleppo – apeluje prof. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Potrzeby są bardzo konkretne. Fundusze zebrane w ramach akcji zostaną przeznaczone na specjalistyczny sprzęt, m.in. kardiochirurgiczny, respiratory czy rentgen do operacji ortopedycznych i neurologicznych. – Zaangażowałem się w inicjatywę Dar dla Aleppo dlatego, że nie możemy pozostać obojętni na los niewinnych ludzi, cierpiących w wyniku wojny. Myślę, że to naturalny odruch dla każdego człowieka. Znaczenie ma dla mnie również fakt, że ta pomoc dotrze najszybciej, bezpośrednio do najbardziej potrzebujących – mówi Jose Torres, mieszkający w Polsce Kubańczyk, artysta muzyk i prezes Fundacji Sztuka Zdrowie Tolerancja.


Zniszczona została lub nie działa miejska infrastruktura w Aleppo. Dlatego szpital, dla normalnego funkcjonowania sali operacyjnej, potrzebuje też sprzętu do oczyszczania wody oraz wydajnego generatora prądu elektrycznego. – Mieszkańcy Aleppo są w tragicznej sytuacji, ale w jakiejś perspektywie muszą odbudować swoje domy i miasto, oby stało się to jak najszybciej. Dlatego wsparcie adresowane do ludzi tam na miejscu, przeznaczone na konkretny cel, jest ze wszech miar godne wsparcia. Bardzo sobie cenię tę akcję również dlatego, że ma wymiar czystej, chrześcijańskiej pomocy bliźniemu – podkreśla Jerzy Skoczylas, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, współzałożyciel Kabaretu ELITA.


Na zakup najpilniej potrzebnego wyposażenia potrzeba łącznie 317 786 euro – zgodnie z dokładnym wyliczeniem przeprowadzonym przez szpital św. Ludwika. Zbiórka ruszyła na początku marca 2017. W ciągu niespełna miesiąca udało się zebrać już ponad 50 tys. euro. – W przypadku akcji Dar dla Aleppo cel pomocy przemawia do wyobraźni. To piękne przedsięwzięcie będące znakiem międzyludzkiej solidarności. Akcję powinien wesprzeć każdy człowiek otwarty na drugiego człowieka – dodaje prof. Jan Miodek. Ambasadorem akcji zostali również m.in. ks. Jakub Bartczak, była wiceprezydent Wrocławia Anna Szarysz czy dr hab. Jan Gnus. Ostatnio dołączyli również Tomasz Kammel oraz Kinga Preis. – Zachęcam wszystkich do udziału w akcji. Spróbujmy odbudować poczucie bezpieczeństwa w życiu mieszkańców Aleppo – mówi Kinga Preis.

Akcję Dar dla Aleppo zainicjowały cztery kościoły chrześcijańskie z Dolnego Śląska – katolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny i greckokatolicki. Zaangażowali się w nią również wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, samorządy, a także najważniejsze instytucje kultury, edukacji i biznesu z regionu.

Włącz się w akcję. Pomóż szpitalowi św. Ludwika

Wystarczy wysłać SMS na nr 72405 o treści Ratuje (koszt 2,46 z VAT). Pieniądze można również wpłacać na specjalne konto. Akcja trwa do końca czerwca 2017 roku.
Więcej informacji na www.dardlaaleppo.pl


radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina