Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Święta Katarzyna: Marsz Żołnierzy Wyklętych

13.03.2017 15:51   | dodał: PJ
Święta Katarzyna: Marsz Żołnierzy Wyklętych
  mat. prasowe
Mszą św. w intencji Żołnierzy Wyklętych rozpoczęty główne uroczystości związane z upamiętnieniem bohaterskiej walki Żołnierzy Niezłomnych (12 marca) w Świętej Katarzynie. Homilię wygłosił dyrektor katolickiego Radia Rodzina – ks. Cezary Chwilczyński.

Uczestnicy wydarzenia uczcili pamięć tych, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej i dalej walczyli o niepodległą Ojczyznę. W tradycyjnym Marszu oprócz mieszkańców Gminy wzięły udział poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Świętej Katarzynie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Świętej Katarzynie a także poczet honorowy Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

W parku miejskim zostało rozegrane starcie Żołnierzy Wyklętych z oddziałami komunistycznymi, zrekonstruowane przez Grupę Historyczno-Edukacyjną „Młot” im. Kpt. Władysława Łukasiuka z Wrocławia i Stowarzyszenie Odra-Niemen.

Następnie odbył się Apel Poległych oraz prezentacje grup młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Siechnicach i Świętej Katarzynie. Uroczystości zakończył hymn państwowy.

Uroczystościom towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Został zaprezentowany samochód HMMWV, samochód „Skorpion” i robot „Talon”.

Równolegle do uroczystości Biblioteka Publiczna w Świętej Katarzynie przygotowała dwie wystawy tematyczne: plenerowa „ Kwatery więzienne Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu” oraz wystawę autorstwa Kazimierza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego „Oddziały Łupaszki”. Ta ostatnia wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do końca marca

Inicjatywę zorganizowały Gmina Siechnice, Centrum Kultury – Biblioteka Publiczna w Świętej Katarzynie, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Gimnazjum w Siechnicach wraz z Oddziałem Gimnazjum w Świętej Katarzynie oraz Szkoła Podstawowa w Świętej Katarzynie. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych

Elżbieta Rzewuska
radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina