Grupa Johanneum

prof. Szwagrzyk o Rotmistrzu Pileckim i nowelizacji ustawy o IPN (WIDEO, POSŁUCHAJ)

13.05.2016 14:13 Barbara Misiewicz

 

prof. Szwagrzyk o Rotmistrzu Pileckim i nowelizacji ustawy o IPN (WIDEO, POSŁUCHAJ)BM

 

Od spotkania z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, pełnomocnikiem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego rozpoczęły się III Wrocławskie Dni z Rotmistrzem Pileckim. Profesor Szwagrzyk podczas spotkania w auli NSZZ Solidarność odniósł się m.in do prac mających na celu odnalezienie miejsca pochówku legendy podziemia antykomunistycznego, Rotmistrza Witolda Pileckiego.

– To miejsce nie jest znane. Najprawdopodobniej jest to „Łączka”, choć pewne tropy prowadzą na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej, ale także na dziedziniec więzienia przy ul. Rakowieckiej. Wszystkie te miejsca sprawdzamy – powiedział. Wiele emocji wśród uczestników wydarzenia wzbudziła informacja, że areszt śledczy przy ul. Rakowieckiej zostanie zamieniony na Muzeum Żołnierzy Wyklętych. -To będzie drugie miejsce po Muzeum Powstania Warszawskiego, które już za kilka lat będą odwiedzały wszystkie wycieczki szkolne przyjeżdżające do stolicy- podkreślał prof. Szwagrzyk. Po spotkaniu uczestnicy dziękowali prelegentowi za jego dotychczasową pracę i zaangażowanie w wydobywanie Niezłomnych z mroków niepamięci.
ZOBACZ WIDEO


Prof. Szwagrzyk podkreślał, że Dni z Rotmistrzem to wspaniała inicjatywa promująca Niezłomnego Bohatera:


III Wrocławskie Dni z Rotmistrzem Pileckim to wydarzenia jedyne w całej Polsce, w tak szerokim wydaniu. Od dnia urodzin Bohatera do daty śmierci Wielkiego Patrioty, odbędą się spotkania, debaty, inscenizacje oraz wydarzenia sportowe. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Organizatorem jest Inicjatywa Historyczna i Stowarzyszenie Odra-Niemen.

Pełnomocnika Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego zapytaliśmy też o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej:

Nowe przepisy, z wyjątkiem kilku artykułów, zaczną obowiązywać po 14 dniach od publikacji ustawy. Wcześniej nowelizację musi jeszcze podpisać prezydent. Wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek poparło 54 senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Przeciw było 32 senatorów Platformy Obywatelskiej. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej Senat odrzucił wniosek PO o odrzucenie ustawy. Na etapie prac senackich zarówno senatorowie PiS jak i PO zgłosili do nowelizacji w sumie 55 poprawek. Wobec przyjęcia wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek, nie były one głosowane.

Uchwalona pod koniec kwietnia przez Sejm nowelizacja rozszerza czasowy zakres badań Instytutu aż do 1917 roku. Zakłada likwidację Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Przewiduje skrócenie kadencji obecnej Rady IPN i powołanie w jej miejsce Kolegium IPN. Według nowych przepisów prezesa IPN ma powoływać Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek Kolegium, które wyłoni kandydata spoza swego grona w drodze konkursu. Kadencja dotychczasowego prezesa IPN wygaśnie z dniem wejście w życie nowelizacji, ale będzie on pełnił obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez swego następcę. Pierwszy konkurs ma być ogłoszony w ciągu 10 dni od dnia powołania Kolegium IPN na mocy nowych przepisów.

Całą rozmowę z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem usłyszą Państwo we wtorek (17.05) o godz. 8.10.

inf. własna/BM/IAR