Grupa Johanneum

Abp Józef Kupny w Hospicjum Bonifratrów

12.02.2016 11:25 Adrianna Sierocińska

 

Abp Józef Kupny w Hospicjum Bonifratrówfot. Magdalena Lewandowska

 

W Dzień Chorego abp Józef Kupny odwiedził Hospicjum Bonifratrów św. Jana Bożego, jedyne we Wrocławiu hospicjum stacjonarne.

Metropolita wrocławski modlił się razem z chorymi i personelem Koronką do Bożego Miłosierdzia, odwiedził także chorych w ich salach – co ciekawe nazwanych od miejsc w Ziemi Świętej: Nazaret, Betlejem, Kana, a samo hospicjum ojcowie bonifratrzy nazywają Domem Maryi – każdego pobłogosławił, z każdym rozmawiał. Od chorych otrzymał wyjątkowy prezent: wykonany przez podopiecznych placówki obraz z owocem granatu z bonifraterskiego herbu, opleciony kwitnącymi roślinami. – Jesteśmy świadomi powagi momentu, w którym znajdują się nasi podopieczni, ale to nie jest miejsce smętne, przeciwnie podtrzymujemy tu nadzieję i radość. Naszym celem jest, by okres życia pacjenta, który mu pozostał, był jak najlepszy. To nie tylko opieka medyczna, ale także wsparcie duchowe, psychiczne, zwykła obecność – podkreśla brat Łukasz Dmowski.

Ze względu na to, że bracia bonifratrzy nie mają święceń kapłańskich, kapelanem w hospicjum jest franciszkanin, ojciec Piotr Kwoczała. – Kiedyś, zastanawiając się nad pracą w takim miejscu, myślałem: jak naprawdę narozrabiam, niech mnie wtedy ukażą hospicjum. Bałem się – opowiada z uśmiechem o. Piotr. – Dziś widzę, że tutaj kapłan spełnia się całkowicie. Tu się dzieją prawdziwe cuda, o wielu rzeczach wiem tylko ja i Pan Bóg. Gdyby nie to miejsce, niejeden byłby jedną nogą w piekle. Ale spotkać tu można też ludzi naprawdę świętych.

O wyjątkową atmosferę tego miejsca, o troskę i dobro 29 pacjentów dba specjalnie dobrany zespół pielęgniarek, lekarzy, opiekunów medycznych, terapeutów, psychologów. – Tutaj nie ma nikogo z przypadku. Personel to serce hospicjum. Dla każdego z nich to nie tylko praca, ale także powołanie – podkreśla kierownik hospicjum Dominik Krzyżanowski.

Z pracownikami hospicjum na dłuższej rozmowie spotkał się również metropolita. – Bóg uczy was pokory. Stykacie się na co dzień z wielką tajemnicą ludzkiego cierpienia, życia i śmierci – mówił abp Józef Kupny. – Wasi pacjenci stwarzają wam szczególną przestrzeń do świadczenia miłosierdzia. Jest ono pochyleniem się z czułością nad ludzką nędzą, cierpieniem. Jesteście podobni do Samarytanina, który zlitował się nad rannym.

– Bardzo się cieszę, że mogłem tu dziś z wami być. Widać, że pracujecie nie tylko swoim profesjonalizmem, umiejętnościami, ale także sercem – dziękował pracownikom hospicjum arcybiskup.

Hospicjum Bonifratrów przy ul. Poświęckiej we Wrocławiu dysponuje 29 łóżkami. Funkcjonuje przy nim także Hospicjum Domowe opiekujące się około 30 pacjentami oraz Poradnia Medycyny Paliatywnej.

Warto podkreślić, że trwają przygotowania do pierwszego we Wrocławiu Biegu dla Hospicjów (21 luty) i XI Niedzieli Hospicyjnej (28 luty).

Magdalena Lewandowska