Grupa Johanneum

Złote Pióro przyznane! (GALERIA ZDJĘĆ)

03.12.2015 14:37 Mateusz Cieniawski

 

Złote Pióro przyznane!  (GALERIA ZDJĘĆ)Fot. Mateusz Cieniawski/RR

 

"Kultura", "Solidarność" i "Przebaczenie"- to tematy tegorocznego Konkursu Literackiego o Laur Złotego Pióra. XI edycja konkursu "My Polacy My Dolnoślązacy" zorganizowana została przez Liceum Salezjańskie we Wrocławiu oraz Wrocławską Redakcję Gościa Niedzielnego.

O konkursie mówi przewodnicząca jury Elżbieta Warulik:Młodzi nie piszą dla nagród, przyznaje ks. Jerzy Babiak organizator konkursu, dyrektor Salezjańskiego Liceum we Wrocławiu:O swojej pracy, która zwyciężyła w tym roku, mówi uczennica XII Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu, Ewa Rejman:

Autorka zwycięskiej pracy realizowała temat:Ubi concordia, ibi victoria” (Gdzie zgoda, tam zwycięstwo). Refleksje o moralnym zwycięstwie i potrzebie przebaczania w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej i 50. rocznicę skierowania „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”.

Fragment pracy:

"To był dzień przed operacją. Do tej pory badaniem Mamusi zajmowali się inni lekarze, teraz robiła to Pani Doktor. Zastygła, widząc obozowy numer. – Mój ojciec tam był. Był mordercą. Wysyłał do gazu, rozstrzeliwał, męczył. A kiedy wracał do domu, bawił się ze mną i nazywał ukochaną córeczką – głos jej się załamał. - Został słusznie skazany w Norymberdze na karę śmierci. Ale matka opowiadała, że na chwilę przed wykonaniem wyroku poprosił o spowiedź. Uwierzył, że Bóg mu przebaczy, bo poprosiła Go o to pewna kobieta na moment przed rozstrzelaniem. Prosiła Boga o przebaczenie dla niego. Teraz ja proszę Ciebie o przebaczenie. Proszę o przebaczenie mojemu ojcu bycia mordercą i przebaczenie mi – bycia córką mojego ojca".


Do konkursu zgłoszono ponad 200 prac. Radio Rodzina objęło wydarzenie swoim patronatem.