Grupa Johanneum

Nowe kandydatki na ołtarze z Dolnego Śląska (List abp. Kupnego)

19.09.2015 00:35 Krzysztof Kunert

 

Nowe kandydatki na ołtarze z Dolnego Śląska (List abp. Kupnego)fot. janchrciciel.nysa.pl

 

Kończy się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego s. M. Paschalis Jahn i 9 towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Z tej okazji metropolita wrocławski wystosował do wiernych diecezji wrocławskiej list.

 List na zakończenie procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym s. M. Paschalis Jahn i 9 towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety:

Sześćdziesiąt sześć lat po zakończeniu wojny i śmierci Siostry M. Paschalis Jahn i IX Towarzyszek, ówczesny Metropolita Wrocławski Ksiądz Arcybiskup Marian Gołębiewski, dnia 25 listopada 2011 roku otworzył ich proces beatyfikacyjny, co miało miejsce we Wrocławskiej Archikatedrze. Po blisko czterech latach intensywnej pracy Trybunału Diecezjalnego, wspomniany proces na szczeblu diecezjalnym zostaje zamknięty, a wszystkie akta zostaną przekazane do Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, do dalszego rozpatrzenia. Pragnę się podzielić z Wami tą moją radością, która jest radością całej naszej Archidiecezji. Nasza dolnośląska ziemia, naznaczona niełatwą historią, wydaje Kościołowi Powszechnemu kolejne kandydatki na ołtarze, które w niełatwym czasie, dobiegającej końca II wojny światowej, złożyły świadectwo swojej jakże głębokiej i niezachwianej wiary. Wiary, która nie lęka się nawet śmierci.

Siostra M. Paschalis Jahn urodziła się 7 kwietnia 1916 roku w Nysie, jako najstarsza z czwórki rodzeństwa. Została ochrzczona w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Nysie. Dorastała w atmosferze wiary, odznaczając się w całym swoim życiu zaufaniem Bogu, pobożnością, odwagą, uczynnością i zatroskaniem o innych. W czasie pobytu w Westfalii, dokąd udała się wraz z rodziną z powodu trudnej sytuacji materialnej, wstąpiła do Sodalicji Mariańskiej.

Po powrocie do Nysy, 30 marca 1937 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr świętej Elżbiety. 3 października 1938 roku rozpoczęła nowicjat i otrzymała imię siostra Maria Paschalis. Pierwszą profesję zakonną złożyła w 1939 roku, kiedy wybuchła II wojna światowa. Po złożeniu ślubów zakonnych przebywała w placówkach w Kluczborku, Głubczycach i Nysie. W marcu 1945 roku przełożeni, w obawie przed działaniami wojennymi, zobowiązali siostrę Paschalis do opuszczenia miasta. Udała się ona na teren Czech, gdzie przebywała w miejscowościach: Losiny Wielkie i Sobotin (Zöptau). 11 maja 1945 roku siostra Paschalis została brutalnie zaatakowana przez sowieckiego żołnierza i broniąc swojej czystości i wiary została przez niego zastrzelona. Pochowano ją na cmentarzu parafialnym, a miejscowa ludność nazwała ją „białą różą z Czech”.

Podobny jak Siostrę Paschalis, los spotkał pozostałe z kandydatek na ołtarze. Należą do nich: Siostra M. Rosaria (Elfrieda) Schilling urodzona w 1908 roku we Wrocławiu, zamordowana 23 lutego 1945 roku w Nowogrodźcu (diecezja legnicka); Siostra M. Adela (Klara) Schramm urodzona w 1885 roku w Łącznej, zginęła wraz z chorymi, którym posługiwała w Godzieszowie (diecezja legnicka) 25 lutego 1945 roku; Siostra M. Sabina (Anna) Thienel urodzona w 1909 roku w Rudziczce, zamordowana w Lubaniu (diecezja legnicka) 1 marca 1945 roku; Siostra M. Sapientia (Łucja) Heymann urodzona w 1875 roku w Lubieszu k. Wałcza, zamordowana 24 marca 1945 roku w Nysie (diecezja opolska); Siostra M. Melusja (Marta) Rybka urodzona w 1905 r. w Pawłowie, zamordowana 24 marca 1945 r. w Nysie (diecezja opolska); Siostra M. Adelheidis (Jadwiga) Töpfer urodzona w 1887 roku w Nysie, zamordowana tamże w dniu 25 marca 1945 roku; Siostra M. Felicitas (Anna) Ellmerer urodzona w 1889 roku w Grafing (Niemcy), zamordowana 25 marca 1945 roku w Nysie; Siostra M. Edelburgis (Juliana) Kubitzki urodzona w 1905 roku w Dąbrówce Dolnej, zamordowana 20 lutego 1945 roku w Żarach (diecezja zielonogórsko-gorzowska) oraz Siostra M. Acutina (Helena) Goldberg urodzona w 1882 roku w miejscowości Dłużek, powiat Niedzica, zamordowana 2 maja 1945 roku w okolicach Krzydliny Wielkiej.

Wszystkie wspomniane siostry, dochowując wierności Bogu i złożonym ślubom poniosły śmierć męczeńską. Złożyły najwyższą ofiarę - swoje życie. Dla nas, są wspaniałym przykładem, że w nieustannie zmieniającym się świecie istnieją wartości nieprzemijające. Wartości, dla których warto oddać nawet własne życie. Dziękujemy Bogu, że w Kościele Wrocławskim trwa pamięć o ich niezwykłym świadectwie męczeństwa.

W związku z zakończeniem na etapie diecezjalnym procesu beatyfika­cyjnego Siostry M. Paschalis Jahn i IX Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety zapraszam i zachęcam wszystkich wiernych świeckich, duchownych i osoby życia konsekrowanego do wzięcia udziału w uroczystej Mszy Świętej w Archikatedrze Wrocławskiej w dniu 26 września 2015 roku o godzinie 11.00. Będę ją sprawował w intencji rychłej beatyfikacji Służebnic Bożych (transmisja w RR - dop. red.). Mszę Świętą poprzedzi rozpoczynająca się o godzinie 10.30 uroczysta sesja trybunału beatyfikacyjnego, zamykająca proces na szczeblu Archidiecezji.

Zachęcam wszystkich do modlitwy przez wstawiennictwo Siostry M. Paschalis i jej Towarzyszek. Jestem bowiem głęboko przekonany, że wspomniane męczenniczki mogą wyprosić wiele łask, szczególnie nam żyjącym na dolnośląskiej ziemi. Świadectwa o wysłuchanych prośbach, otrzymanych łaskach, bądź cudach otrzymanych przez ich wstawiennictwo należy przekazywać na adres Biura Postulatorskiego Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, ul. Januszowicka 32/34, 53‑135 Wrocław, (tel. 71 7746714, kom. 664754178).

Sprawę procesu beatyfikacyjnego Siostry M. Paschalis Jahn i IX Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety polecam Waszej, Umiłowani, gorliwej modlitwie i trosce.

Z pasterskim błogosławieństwem,

  • Józef Kupny

Arcybiskup Metropolita Wrocławski