Grupa Johanneum

Św. Filomena- patronka uniwersalna

06.08.2015 12:30 Mateusz Cieniawski

 

Św. Filomena- patronka uniwersalnaFot. Janusz Gajdamowicz/RR

 

8 sierpnia w Gniechowicach pod Wrocławiem odbędzie się odpust parafialny. Właśnie w tej miejscowości znajduje się jedyna w Polsce parafia pw. św. Filomeny.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ks. Jarosławem Wawakiem- proboszczem parafii w Gniechowicach, a także bratem Pelegrinim, którzy opowiedzą kim była święta Filomena, a także przedstawią program odpustu:Św. Filomena jest m. in. patronką Żywego Różańca, drugą patronką Królestwa Neapolu, szczęśliwych narodzin dzieci, matek i dzieci, ludzi interesu i w potrzebach finansowych, zdających egzaminy, szkół i konwentów, zakonników, misji i nawróceń, spokojnej i szczęśliwej śmierci oraz katakumb.


Poznaj niezwykłą historię św. Filomeny:

Poniosła śmierć męczeńską w 302 r. w Rzymie, za panowania cesarza Dioklecjana.
Od najmłodszych lat Filomena poświęciła swoje dziewictwo Panu Bogu. O jej rękę starał się sam cesarz. Kiedy kilkakrotnie odmawiała mu z racji wyznawanej wiary chrześcijańskiej, została przez cesarza uwięziona, torturowana, a następnie umarła w okrutnych męczarniach. Zanim jednak zmarła cesarz dokonywał wielu prób pozbawienia jej życia. Początkowo Dioklecjan postanowił skazać ją na taką samą karę na jaką Poncjusz Piłat skazał Pana Jezusa. Filomena została więc skazana na biczowanie. Kiedy jednak nie zmarła, ale nawet w cudowny sposób została wyleczona z ran, Dioklecjan postanowił wrzucić ją do Tybru, przywiązaną do kotwicy. Jednak aniołowie, w cudowny sposób, wydobyli ją z rzeki, tak, że i tym razem Filomena nie poniosła śmierci, ale została uznana za czarownicę. Następnie usiłowano pozbawić ją życia strzelając do niej z łuku, ale kiedy i to się nie udawało, Dioklecjan,, który osobiście był świadkiem egzekucji, polecił, aby Filomenę przebić strzałami rozpalonymi w ogniu, ponieważ sądził, że czarownica nie ma władzy nad ogniem. Jednak strzały kierowane w dziewczynę zmieniały kierunek i ze zdwojoną siłą godziły w łuczników. Groza i przerażenie opanowały świadków tych wydarzeń, wielu z nich skłonnych było nawet do przyjęcia religii chrześcijańskiej. Ostatecznie egzekucji dokonano przez ścięcie głowy.


Inf. własna Mateusz Cieniawski/RR