Radio RodzinaRadio RodzinaThingsGuide
Radio Rodzina na Twitterze
Zamów newsletter
Transmisje w Radiu Rodzina
Radio Rodzina - logo
Wrocław
92 FM
Świdnica
98,1 FM
Kudowa Zdrój
88,7 FM
Strzelin
94,8 FM
Brzeg
94,0 FM
Wołów
99,6 FM
Wołów
99,6 FM
Kotlina Kłodzka
107,2FM
SŁUCHAJ RADIA KONTAKT ALBUM INTENCJE GOŚCIE WIADOMOŚCI PROGRAM O NAS

Koncert "Bo wolność krzyżami się mierzy" (GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO)

05.05.2015 09:57   | dodał: KK
Koncert "Bo wolność krzyżami się mierzy" (GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO)
  Fot. Andrzej Mas/RR
Niezwykły koncert patriotyczny, w sposób szczególny dedykowany Pionierom Wrocławia, był zwieńczeniem obchodów Dnia Konstytucji 3 Maja w stolicy Dolnego Śląska.

W kościele pw. św. Krzyża przed liczną publicznością wystąpił Wrocławski Kwintet Dęty, chór Oktoich Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego Garnizonu Wrocław oraz chór Gaudium Uniwersytetu Wrocławskiego. Pieśni patriotyczne wykonali soliści Bogdan Makal oraz ks. Grzegorz Cebulski, a całością dyrygował Artur Wróbel. Koncertu wysłuchał m..in. metropolita abp Józef Kupny. Publiczność owacjami na stojąco okazywała wzruszenie, brawami dziękowała za każdą pieśń, każdą nutę przywołującą historię.

– Wielkie rzeczy w historii wymagają wysiłku i bólu – mówił na rozpoczęcie K. Ujazdowski nawiązując do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. – Konstytucja była lekiem na brak autorytetu władzy, liberum veto i korupcję ówczesnej polskiej polityki wewnętrznej. Jej treść przyniosła uzdrowienie: samodzielność myślenia, wolność poprzez myśl chrześcijańską, przywróciła Polsce rządność i siłę wśród państw Europy. Wielcy patrioci XIX wieku spierali się w wielu kwestiach, ale byli zgodni w jednym: w wartości, jaką niesie treść Konstytucji 3 Maja – podsumował poseł do PE i były Minister Kultury.

Koncert był inicjatywą Radia Rodzina, współorganizowaną z Narodowym Forum Muzyki, Fundacją Młoda Rzeczpospolita, przy wsparciu posła do Parlamentu Europejskiego Kazimierza M. Ujazdowskiego. Na początku koncertu dwoje młodych ludzi – studentów – przyjęło z rąk K.M. Ujazdowskiego zaproszenie do odbycia stażu w biurze poselskim posła w Brukseli, jako nagrody za prace w konkursie historyczno-społecznym.

Jego tytuł nawiązuje do albumu pieśni patriotycznych i utworów wojskowych, wydanego przez chór Oktoich w 2009 r. pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

LS/Niedziela

Zobacz wideo:

radio na e-mail!

nasz patronat

Warunki udzielenia patronatu przez Radio Rodzina Banery i logo Radia Rodzina