Grupa Johanneum

"Dzień zamkniętych drzwi" w świdnickim seminarium

27.04.2015 08:52 Adrianna Sierocińska

 

"Dzień zamkniętych drzwi" w świdnickim seminariumfot. ks. Daniel Marcinkiewicz/Kuria Świdnicka

 

W niedzielę 26 kwietnia drzwi Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy były zamknięte.

W tym dniu klerycy i moderatorzy zostali posłani do wspólnot parafialnych diecezji, aby podczas Mszy św. i spotkań z wiernymi, dać świadectwo o drodze powołania i codziennym życiu w seminarium duchownym:


- mówił diakon Kamil Pawlik WSD w Świdnicy

- Myślę, że nie trzeba przekonywać, że duszpasterstwo powołaniowe jest czymś niezbędnym w Kościele i warto, by młodzież duchowna miała kontakt z młodymi, którym przedstawi do rozważania temat odpowiedzialności za odczytanie i realizację otrzymanego od Boga powołania. Ma to znaczenie także dla samych alumnów, którzy potwierdzają wybór ku kapłaństwu, dając świadectwo własnego powołania. W tym dniu alumni podejmą w ramach pobytu w parafiach udział w Mszach św., prowadzenie pogadanek i konferencji zwłaszcza dla grona Liturgicznej Służby Ołtarza, spotkania z grupami działającymi w parafiach – tłumaczy ideę „drzwi zamkniętych” ks. dr Tadeusz Chlipała, rektor WSD diecezji świdnickiej.

IV Niedziela Wielkanocna zwana jest w Kościele Niedzielą Dobrego Pasterza. Rozpoczyna ona 52. Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Z tej okazji Papież Franciszek skierował do wszystkich orędzie na Światowy Dzień Modlitw o Powołania zatytułowane „Wyjście, fundamentalne doświadczenie powołania”. 


mówił diakon Kamil Pawlik WSD w Świdnicy

- W orędziu tym, Papież Franciszek, zachęca młodych do odważnego „wyjścia” poza siebie. Wskazuje, że życie z Bogiem każdego dnia staje się coraz bogatsze i radośniejsze. Odczytując słowa Papieża, również my, jako wspólnota seminaryjna wychodzimy z murów naszego Domu Ziarna, aby świadczyć o Chrystusie Dobrym Pasterzu w parafiach naszej diecezji, wśród młodych, którzy szukają drogi powołania:


- mówił Krzysztof Augustyn, kleryk V roku WSD w Świdnicy.

- Warto dodać, że mamy stać się pasterzami, którzy będą – jak określił to papież Franciszek – pachnieć owcami. „Proszę was o to – bądźcie pasterzami pachnącymi jak owce, aby można to było odczuć! Pasterzami pośród swojej trzody i rybakami ludzi.” – mówił do kapłanów Papież. Ma to być zapach silny, wyczuwalny. Przyjemny i przyciągający dla starych owiec jak i młodych jagniąt, a odpychający dla wilków i złodziei. Obecnie w świdnickim seminarium kształci się 48 kleryków.


- dodał Michał Pietraszek, kleryk II roku WSD w Świdnicy.

 

podsumował ks. Łukasz Bankowski, wikariusz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie.

inf. Wydział Prasowy Kurii Świdnickiej